YDÜ robotik futbol takımı 'dünya kupasına' aday

robotik futbol takımı
robotik futbol takımı

Yakın Doğu Üniversitesi’nin yapay zeka Robotik Futbol Takımı NEUIslanders, bu yıl Kanada’nın Montreal şehrinde düzenlenecek olan Robotik Dünya Kupasına yer almak için ön eleme başvurusu yaptı.

NEUIslanders ekibinin Haziran ayında düzenlenecek olan dünyanın en prestijli robotik turnuvası olan RoboCup 2018 yarışmasında yedinci kez yer almak için ön eleme başvurusunda bulunduğu bildirildi.

Dünya kupasını 9.sırada tamamladılar

NEUIslanders, geçen yıl Japonya’nın Nagoya kentinde düzenlenen RoboCup 2017’yi 9. sırada tamamlamıştı. 2016 yılında Eindhoven, Hollanda’da düzenlenen robotik Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Avrupalı rakiplerini geride bırakarak Avrupa 3. olan NEUIslanders, 2016 yılında Leipzig, Almanya’da düzenlenen RoboCup’ta ezeli rakiplerine karşı galibiyetler alarak dünya kupasını 9. sırada bitirmeyi başardı.

Yakın Doğu Üniversitesi robotik futbol takımı.
Yakın Doğu Üniversitesi robotik futbol takımı.

1.lig için davet aldılar

Bu kez Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecekler
Daha önceki senelerde 4 grup formatı ile düzenlenen yarışma 2018 yılından itibaren 2 ligden oluşacak şekilde düzenlenecek. Yakın Doğu Üniversitesinin NEUIslanders Robotik Futbol Takımı bu yıl Robotik Dünya Kupasının şampiyonlar ligi olan 1. ligde yer alması için de davet aldı.

Hedef ilk 8 takım içerisinde yer almak

NEUIslanders takım kaptanı Ersin Aytaç, robot dünya kupasının şampiyonlar ligine davet almaktan dolayı gurur duyduklarını söyledi.

Her sene üzerine koyarak üst sıralara yükselen takımın bu sene ilk 8 içerisinde yer alması için ellerinden gelenin en iyisi yapacaklarını belirten Aytaç, “Yakın Doğu Üniversitesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağını üst sıralarda dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Ön eleme sonuçlarının Şubat ayının ortasında açıklanması bekleniyor.