Bir başka adam: Tarkovski

Andrey Tarkovski, Rus film yönetmeni, aktör ve yazar. Daha çok sinemacı kimliğiyle bilinen Rus sinemasının dinamosu görevindeki Tarkovski, dünya sinemasına farklı bir bakış açısı kazandırdı.

DİĞER DAKİKADA-OKUNUR
Bir başka adam: Tarkovski

Andrey Tarkovski, Rus film yönetmeni, aktör ve yazar. Daha çok sinemacı kimliğiyle bilinen Rus sinemasının dinamosu görevindeki Tarkovski, dünya sinemasına farklı bir bakış açısı kazandırdı.

BEĞEN
Özellikle çocukların peşini bırakmayan bu sağlık sorunları, ihmal edildiği durumlarda çok daha ciddi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Uzmanlar özellikle “bademcik iltihaplanması” olarak adlandırılan anjinin, zamanında müdahale edilmemesi durumunda çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiği uyarısında bulunuyor.
  • Tedavi edilmeyen anjinin uzun vadede çocukların ateşli romatizmal hastalıklar gibi önemli sorunlar yaşamalarına yol açabildiğini belirten uzmanlar, anjinin bademciklerin iltihaplanmasıyla oluştuğunu da söylüyor.Tıpta tonsillit olarak adlandırılan anjin, dış çevreden alınan bakteri ve virüslerin bademciklerde oluşturduğu bulaşıcı bir hastalık. Vücuda alınan enfeksiyonlar, boğazda konumlanan bademciklerin kızarmasına, şişmesine ve üst kısımlarının beyaz lezyonlarla kaplanmasına neden oluyor. Boğaz ağrısı ve yüksek ateşe neden oluyor, ateş genellikle hastalığın 3. veya 4. gününde normale dönüyor. Anjin hastalığı, çoğunlukla 5 ile 15 yaş aralığındaki çocuklarda görülüyor.
0. Bulaşıcıdır!
Bulaşıcıdır!
Uzmanlar yatak istirahati, yumuşak, sulu gıdalarla beslenme ve bol sıvı tüketiminin önemine işaret ederek mutlaka doktor kontrolüne başvurulması gerektiğini söylüyor.
Tedavi 7 ile 10 gün arasında devam etmeli; bu süreçte doğru antibiyotikler alındığında, hastalığın bulaşma riski de ortadan kalkar.

0. En belirgin özelliği beyaz lezyonlar
En belirgin özelliği beyaz lezyonlar
Boğazda acı ve ağrıyla başlayan anjin hastalığının en belirgin özelliği, bademcikler üzerinde oluşan beyaz lezyonlar, şişkinlik ve kızarma.
0. Hijyen kurallarına uyulmalı
Hijyen kurallarına uyulmalı
Hijyen kurallarına uymak, anjini bulunan çocukların başkalarıyla yakın temasını önlemek de alınabilecek önlemler arasında.
Anjini olan çocuğun bardak ve biberon gibi kişisel eşyalarının ve oyuncaklarının başka çocuklarla temas ettirilmemesi gerekir.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
M MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz