Aktüel & KültürTarihin akışını değiştiren 8 cesur kadın

Tarihin akışını değiştiren 8 cesur kadın

Cesur, zeki, merhametli ve güçlü kadınlar...

HÜSNA KÖŞGER DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Tarihin akışını değiştiren 8 cesur kadın
Tarihin akışını değiştiren 8 kadın​

Cesur, zeki, merhametli ve güçlü kadınlar...

BEĞEN

Her biri cesur her birinde iham ışığı var... Alanlarında elde ettikleri başarılar ile adlarını dünya tarihine yazdıran ve tarihin akışına yön veren bu 9 kadını tanımak ister misiniz?

1. Harriet Tubman
Harriet Tubman

Henüz 13 yaşındayken, kaçak bir köleyi dövmeyi kabul etmediği için şiddetli bir şekilde dövüldü. İç Savaş sırasında bir hemşire ve gözlemci oldu; yazılar yazdı ve ABD'de toplumsal reformlara katıldı. Binlerce kişinin cildinin rengi ne olursa olsun özgürlük için savaşmasına inandı ve özveri gösterdi.

2. Marie Sklodowska-Curie
Marie Sklodowska-Curie

Bilimin en ilham verici kadınlarından birisi oldu. 2 araştırmacı Nobel ödülünü alan ilk araştırmacı olan Curie, binlerce kadının bilimin içine girmesini sağladı. Eşiyle birlikte, polonyum ve radyum keşfetti, radyoaktiviteyi araştırdı ve Sorbonne tarihinin ilk kadın öğretmeni oldu.

3. Vera Obolenskaya
Vera Obolenskaya

Fransız direnişçiliği yapan bir Rus başkan ve kahraman ama daha öncesinde bir model... Vera, sınır üzerinde İngiliz savaş tutsaklarından kaçan bir istihbarat subayıydı. Nazi güçleri tarafından yakalandı, ancak o zaman bile cesaretini, şefkatini, sadakatinive insanlığını hiç kaybetmedi. Savaşan yüzlerce kadın ve erkeğe ilham oldu.

4. Eleanor Roosevelt
Eleanor Roosevelt

Eleanor, toplumsal sorunlara değinen makaleler yayınlamış, Birleşmiş Milletler'i tasarlamış ve evrensel beyannamesini oluşturmuştur. Kadınlar eşitliği için savaşmıştır.


5. Grace Hopper
Grace Hopper

Bilgisayarlara insan konuşmasını anlamasını öğreten bir programcıdır. Dünyanın ilk kadın Matematik Doktorudur. 37 yaşındayken Donanma'ya gönüllü oldu, Harvard'ın bilgisayar markası I için başvurular yazdı ve "nanosaniye" terimini basit kelimelerle açıkladı. Bugün adını taşıyan 2 teknolojik alet ve adına verilen bir ödül töreni bulunmaktadır.

6. Malala Yousafzai
Malala Yousafzai

11 yaşındayken Taliban rejimi hakkında bir blog yazdı ve kızlar için eğitim konusundaki düşüncelerini paylaştı. Bu yaptığından dolayı başından vuruldu ancak hayatta kaldı ve Orta Doğu çocuklarının eğitim hakkı için verdiği mücadeleye devam etti. Suriye'den gelen mülteci kızlar için Lübnan'da bir okul kurdu. 19 yaşında Nobel Ödülünün en genç kazananı oldu. Milyonlarca kız için umut sembolüdür.

Kaynak: Brightside

7. Billie Jean King
Billie Jean King

Kadınların sporda eşit hakları hak ettiğini ispatlamak için Cinsiyet Savaşı adlı bir tenis maçını kazandı. Wimbledon'daki zaferler için rekor bir müsabakayı ve Grand Slam'ın tüm turnuvalarını kazandı. Kadın Tenis Derneği'nin kurucusu olarak, kadın sporunun gelişmesine inanılmaz katkılar sağladı.

8. Natalia Bekhtereva
Natalia Bekhtereva

Hayatını tıbba ve beyin araştırmalarına adadı. Rusya'daki İnsan Beyni Enstitüsünün kurucusu olarak, yüzlerce sinir sistemi tedavisi geliştirdi. İnsan beyninin henüz bilim tarafından açıklanamayan doğaüstü yetenekleri olduğu görüşünü halen daha sürdürmektedir. 

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HÜSNA KÖŞGER GZT Editörü

'GZT’nin hayat editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "Kamera Arkası” programını hazırlıyor. Bir gün mutlaka iyi insanların kazanacağına inanıyor. Hüsna’ya husna.kosger@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.'

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz