Bilim Kurulu üyesi uyardı: Elleri sıcak suyla yıkamayın!

HABER MASASI GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüse karşı alınacak en önemli tedbirlerden olan el yıkama konusunda önemli bir uyarıda bulundu. Kara, ellerin sıcak suyla değil, musluk suyu sıcaklığıyla yıkanması gerektiğini belirtti.

Koronavirüs salgını konusunda uzmanlar, gün içinde sık sık ellerimizi yıkamamız konusunda uyarıyor. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ise el yıkama konusunda önemli bir uyarıda bulundu.

Ellerimizi en etkin bir şekilde nasıl yıkarız?
Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık'ta ortaya çıkan koronavirüs, neredeyse tüm dünya ülkelerine yayıldı. Çin'den sonra İran ve İtalya'yı ciddi bir şekilde etkileyen koronavirüse karşı uzmanlar, el yıkamanın önemine dikkat çekiyor. Sosyal mecralarda paylaşılan bir video, ellerimizi en az 20 saniye boyunca detaylı bir şekilde nasıl yıkamamız gerektiğini gösteriyor.

"Sıcak su sabun etkisini azaltabilir"

Kara, "Ellerimizi sıcak su ile değil, musluk suyunun sıcaklığı ile yıkamalıyız, Sıcak su, ellerimizin üzerinde yer alan por olarak adlandırdığımız boşlukların açılmasına ve o küçük alanlara mikroorganizmaların girerek, su ve sabunun etkisinden kurtulmasına neden olabilir." dedi.

Bilim Kurulu Üyesinden, koronavirüslü hastayla ilgili yeni açıklama
Jurnal.ist

'Ellerinizi sık sık yıkayın' mikropları yatağa taşımayın
Jurnal.ist