Huawei'den 'ulusal güvenlik tehdidi etiketine' tepki

HABER MASASI GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Huawei, ABD Federal Haberleşme Komisyonuna (FCC) tepki gösterdi. Firma, üzerindeki ulusal güvenlik tehdidi etiketini "hukuksuz ve saptırılmış" olarak niteledi. Şirketler için belirlenen bu tarz etiketler, şirketlerin başarılarını ciddi şekilde etkiliyor.

Çinli telekomünikasyon devi Huawei, FCC'den kendilerini ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlayan karara varmamalarını istedi. Dev firma kararı "hukuksuz ve saptırılmış" olarak yorumladı.

FCC'den Huawei'in talebine henüz bir cevap gelmedi.

  • Huawei, FCC'ye sunduğu 200 sayfalık dilekçede,
  • "Bu hareket kongre üyeleri de dahil olmak üzere bazı hükûmet yetkilileri tarafından Huawei'yi zorlu ve damgalayıcı kısıtlamalar için ayırmak, ABD pazarından çıkarmak ve itibarını burada ve tüm dünyada zedelemek için tasarlandı." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

  • FCC Kasım ayında, Huawei'den ekipman almak için yerel şebekelere verilen devlet desteğini durdurmuştu. Karara gerekçe olarak, Huawei'in "ulusal güvenlik tehdidi" teşkil etmesi gösterilmişti.
  • ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Mayıs ayında Huawei karşısında sert kararlar almış ve bir yürütme emri vererek Huawei ile olan tüm bağlarını koparmıştı.

Huawei, haritalar servisi için TomTom ile anlaştı
Jurnal.ist

Huawei CEO'su: İsterseniz bizi sonsuza kadar yasaklayın, ABD olmadan da iyi olacağız
Jurnal.ist

ABD'den Huawei'ye yeşil ışık: Yine 90 günlük ek süre verildi
Jurnal.ist