İsmi için 150 alternatif bulunuyor

HABER MASASI

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş, 'Türkiye'nin Otomobili' ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıtladı. Karakaş, yerli otomobilin isminin henüz belli olmadığını, 150 isim içinden seçileceğini açıkladı.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş, CNN Türk'e katılarak 'Türkiye'nin Otomobili' ile ilgili soruları yanıtladı. 'Türkiye'nin Otomobili'nin isminin henüz belli olmadığını belirten Karakaş, "Yerli otomobilin değişen dönüştüren bir kimliğe sahip olması önemli. Tamamını temsil edecek bir isim olmalı. 150 isim içinde seçeceğiz. Anlam olarak karşılıklarına bakacağız. Özellikle hedef olarak düşündüğümüz ülkeler için" ifadelerini kullandı.

TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Dimdik duran bir otomobil"

Aracımızın farları saldırgan olmayan ama keskin bir hatlara sahip. Yandan baktığımızda güçlü bir duruş ister hedef kitlemiz. Dimdik duran bir otomobil görünüyor. Türk baharatı olarak simgelediğimiz bir yer var. Ön kısma baktığımızda laledir. Lalenin ellerini açmış halidir. Otomobilimizin içinde de görmeye devam ediyoruz.

"150 isim içinde seçeceğiz"

  • Hava girişine ihtiyacımız yok. Bu bir tasarım amaçlı kullanılıyor. Çok fazla fütüristik yapmayan bir seçim bu. Benzin ve dizelde bir şekilde soğutmamız gerekiyor. Kırmızı aracın önü daha farklı tasarlanmış. Şu an belirlenmedi. Önümüzdeki yılın ortasına doğru lansmanını düşünüyoruz. Değişen dönüştüren bir kimliğe sahip olması önemli. Tamamını temsil edilecek bir isim olmalı. 150 isim içinde seçeceğiz. Anlam olarak karşılıklarına bakacağız. Özellikle hedef olarak düşündüğümüz ülkeler için. Önümüzdeki senenin ortasında marka lansmanımızı yapmak istiyoruz. Önemli olan tüm kimliği yansıtmak.

"İlk SUV piyasada olacak"

Sedan'ımız konsept aşamasında. Burada aile olarak belirttiğimiz çizgileri görebiliyor muyuz, önemli. Burada da çizgiler var. O çizgiler olduğundan fazla görüntü hissi verir.

Biz 2022 sonuna doğru aracımızı çıkarınca 18-24 ay içinde Sedanımızı sonrasında ise diğer araçlarımızı çıkaracağız. Kademeli bir şekilde versiyonlarımız satışa çıkacak. İlk olarak SUV piyasada olacak.

Her zaman hedef kitleler bir üst araca binmek ister. SUV aileler için de uygun, bireysel kullanım için de uygun. Son 5 senesinde ve önümüzdeki 5 senesinde büyüyen bir segment. Aynı zamanda marka oluşturmak için çok uygun. İç piyasada satılan SUV'ların çoğu ithal. Doğuştan SUV ya da doğuştan elektrikli araç tanımı çok önemli. Hiçbir şekilde değiştirilmemiş. Tamamen sıfırdan oluşturulmuş. Piyasaya girdiğimizde klasik otomobil üreticisi olmayan, ilk SUV üreticisi olacağız.

"Avrupa'da ilk olacak"

Her şeyden önce uçtan uca ekran alanı var. Önünüzde, ortada ve yan tarafında, yolcu tarafında da bir ekran yer alıyor. Ortada kumanda merkezi olarak kullanacağınız bir ekran var. Biz bu 3'e bölmeyi planlıyoruz. Ve Avrupa'da ilk olacak.

Baktığınızda bahsettiğimiz tünel ve önde motor olmadığından iç mekan daha rahat ve geniş. Tasarım çizgileri olarak bizi saran bir hat var. Geniş ancak daha geniş hissi veriyor. Bizi saran ve güven hissini artıran bir tasarım.

Türkiye'nin otomobili dünya basınında: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla'ya meydan okuyor
Jurnal.ist

TOGG'da 'ayna' sorusuna GZT canlı yayınında nokta koyuldu: "Opsiyon gelir"
Jurnal.ist

Yerli otomobilin görkemli tanıtımı
Merakla beklenen yerli otomobil, Gebze'de düzenlenen 'Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması' programında görkemli bir tanıtımla gün yüzüne çıktı.

Türkiye yerli otomobiline neden SUV segmentiyle başladı?
'Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması' programında açıklamalarda bulunan TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, 2030 yılına kadar 5 farklı modelin tanıtılacağını açıkladı. Yerli otomobilin 'Neden SUV segmentiyle başladı?' sorusuna da cevap veren Karakaş, 'SUV dünyanın en büyük segmenti. Türkiye'nin de son 5 yıl içerisindeki en büyük segmenti. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde en çok büyüyecek segmentlerden bir tanesi. Kullanıcılar tarafından da en çok arzu edilen araç tipi. Bu bağlamda da baktığımız zaman aile içinde uygun. Bir marka oluşturabilmek için en uygun segment olarak görüyoruz' şeklinde açıklamalarda bulundu.