Sağlık Bakanlığı'ndan online koronavirüs kontrol servisi

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Sağlık Bakanlığının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesinde vatandaşların hastalık riskini online sorgulayabilecekleri internet sitesini bir saatte 100 bin kişi inceledi. Sistem, test sonucuna göre sağlık kuruluşlarına gidilip, gidilmemesi gerektiğini tespit ediyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, daha önce "ALO 184" hattından yapılan uygulama, "koronaonlem.saglik.gov.tr" üzerinden hizmete sunuldu.

Sistem nasıl çalışıyor?

Makine öğrenme algoritması ile çalışan sistem, kullanıcılara "son 14 gün içerisinde yurt dışı seyahati, hangi şehirde bulunulduğu, herhangi bir sağlık merkezinde bulunulup bulunulmadığı, solunum yolu hastası biriyle temas olup olmadığı, kronik hastalık geçmişi ve hastalık belirtileri" hakkında sorular soruyor.

Sistem, aldığı sonuçlara göre vatandaşa ön değerlendirme hizmeti sunuyor. Ön değerlendirmenin yüksek riskli çıkması halinde ise sistem, bir sağlık tesisinin ziyaret edilmesini öneriyor.

İngilizce olarak da hizmete girecek

Uygulamaya girmesiyle ilk bir saatte 100 bin kişi tarafından ziyaret edilen internet sitesinin kısa sürede İngilizce olarak da tüm dünyanın erişimine sunulacağı bildirildi.

Fahrettin Koca 'alkış daveti' karşılık buldu
Jurnal.ist

Trump'tan 'koronavirüs' açıklaması: FDA ilacı onaylamak üzere
Jurnal.ist

ÖSYM açıkladı: YKS geç başvuru süresi uzatıldı
Jurnal.ist

Kara Kuvvetleri eski Komutanı koronavirüsten hayatını kaybetti
Jurnal.ist

Bakan Kasapoğlu duyurdu: Türkiye'de tüm lig maçları ertelendi
Spor