Kurtbakışı

Pîrî Reis’in Kitâb-ı Bahriyye’sinde Otranto ve civarını gösteren harita.
Pîrî Reis’in Kitâb-ı Bahriyye’sinde Otranto ve civarını gösteren harita.

Türkler -tercihlerinden bağımsız bir şekilde- hâlâ ve mecburen sahnede. 1480’de donup kalmayan ve bugüne taşınan “Otranto”, tarihsel önemini hiç yitirmeyen, hatıraları hep canlı ve güçlü bir imge olarak Batı’nın zihin dünyasındaki yerini korumaya devam ediyor.

Otranto’nın fethini ve bahsi geçen şiddet imgesini görebileceğimiz Batı'da yapılmış bir tablo.
Otranto’nın fethini ve bahsi geçen şiddet imgesini görebileceğimiz Batı'da yapılmış bir tablo.

Otranto’nın fethiyle birlikte Kutsal Roma topraklarına ayak basan Türkler için üretilen mitler, barbarlarını bekleyen “kutsal-masum”- ların direnişini güçlendirmek için fazlasıyla efsaneleştirilmiş ve destanlaştırılmıştı. Otranto özelindeki Türk’le bezenmiş bu fantastik şiddet imgesi, katedrallere sığınan Otranto halkının testerelerle doğranmasıyla başlayıp, dinlerini değiştirmek istemeyen binlerce masum insanın kılıçtan geçirilmesine değin uzanıyordu. Dinlemelere doyulmayacak bir barbarlık senfonisi. Türklere karşı gerçekleştirilen direnişin önderi olarak anılan terzi Antonio Primaldo’nun, başı kesilmesine rağmen yere düşmeyerek ayakta kalmayı başardığı ve onun bu soylu ölümü karşısında bazı Türk askerlerinin saf değiştirdiği de kayıtlara geçen diğer fantazyalar arasında.

Neredeyse kasaba sayılabilecek bir toprak parçasının kaybı için gereğinden fazla abartılı ve çarpıcı bir anlam yüklemesi gibi görünüyor, ama değil. Otranto imgesinin gücünü sınamak isterseniz eğer, Otranto kahramanları olarak anılan 800 Hıristiyan’ın aziz ilan edildiği 2013 yılında yapılan o kutsal-kahraman nümayişine de gidebiliriz. Papa I.Francesco, Vatikan’daki Aziz Petrus meydanında düzenlenen “azizlik” töreninde devasa bir kalabalığa şöyle seslenmişti; Biz, bugün Otranto şehitlerine hürmet ederken, dünyanın pek çok yerinde bugünlerde hâlen şiddete maruz kalan pek çok Hıristiyan’a Tanrı’nın, cesaret, sadakat ve kötülüklere iyilikle cevap vermesini diliyoruz.

Terzi Antonio başsız bedeniyle barbarları beklerken mesela, Otranto’yu sandıkta değil, zihninde tutanlar bize ne söylüyor olabilirler?

A-) Hepimiz Türkiyeliyiz. B-) Fatih büyük adamdı. C-) Hristiyanlar ezilmesin, şeker de yiyebilsinler. D-) Aslında Türk iyi biri. E-) Otranto’ya değil, Venedik’e bekleriz.