Dünya & PolitikaSilahsızlandırılmış bölgede kritik görüşme

"Silahsızlandırılmış bölgede" kritik görüşme

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim-Jong-Un ile görüşeceğini açıklamıştı. Açıklamadan birkaç saat sonra ikili bir araya geldi. İki lider kameralara el sıkışarak poz verdi.

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Silahsızlandırılmış bölgede kritik görüşme
Trump ile Kim "silahsızlandırılmış bölgede" bir araya geldi.
Fotoğraf : Leah Millis

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim-Jong-Un ile görüşeceğini açıklamıştı. Açıklamadan birkaç saat sonra ikili bir araya geldi. İki lider kameralara el sıkışarak poz verdi.

BEĞEN

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Seul'de bir araya gelen ABD Başkanı Trump'ın gündeminde Kuzey Kore lideri ile yapacağı olası görüşme vardı.

  • İki lider "silahsızlandırılmış bölge"de el sıkışırken, Trump sınırın Kuzey Kore tarafına geçerek bu ülke topraklarına adım atan ilk ABD başkanı oldu.

Teklif Trump'tan geldi

G-20 Zirvesi kapsamında Japonya'da bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'a görüşme teklifinde bulunmuştu. Kuzey Kore ise Trump'ın, silahsızlandırılmış bölgede görüşme yapma teklifine "çok ilginç bir öneri" yanıtını vermişti.

Dün yapılan açıklamada Trump, Kim ile "silahsızlandırılmış bölgede" görüşme önerisiyle ilgili bir soru üzerine, "Onların da buluşmayı istediğini anlıyorum. Hala detaylar üzerinde çalışıyoruz. Bana Kim Jong-un'un da görüşmeyi istediği söylendi. Ne olacağını göreceğiz; ben istiyorum, o da (görüşmeyi) çok istiyor." yanıtını vermişti.

  • Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim-Jong-un'un da onayladığını ve 'silahsızlandırılmış bölge'de Trump ve Kim-Jong-un'un buluşacağını açıklamıştı.

İki lider gazetecilere el sıkışarak poz verdi.
İki lider gazetecilere el sıkışarak poz verdi.

Görüşme öncesinde ABD Başkanı Trump görüşme öncesinde Paju'daki iki Kore'yi birbirinden ayıran silahsızlandırılmış bölgeyi de Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile birlikte ziyaret etti. Trump bölgeye dair Moon Jae-in ve askerlerden bilgi aldı. Bu kısa ziyaretten hemen sonra da Trump Kuzey Kore lideri ile görüştü ve el sıkıştı.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

📍ABD Başkanı Donald Trump Kuzey Kore ile Güney Kore sınırında yer alan silahsızlandırılmış bölgede Kim Jong-un ile görüştü 🔎Trump böylece sınırın diğer tarafına geçerek Kuzey Kore'ye ayak basan ilk ABD başkanı oldu #Trump #kore #ABD #kimjong

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da yapılan tarihi zirvede bir araya gelmiş, burada Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı.

İki lider 26-27 Şubat 2019'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir kez daha bir araya gelmiş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız olarak sona ermişti. Trump, Kim ile görüşmesine ilişkin, "Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık." değerlendirmesinde bulunmuştu.

2018 yılında gerçekleşen Trump-Kim zirvesinden sonuç çıkmamıştı. -AA
2018 yılında gerçekleşen Trump-Kim zirvesinden sonuç çıkmamıştı. -AA
AA

AA

AA

Trump ve Kim Jong Osaka sokaklarında kol kola yürüdü
VİDEO / 00:46
Trump ve Kim Jong Osaka sokaklarında kol kola yürüdü
Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un'un dublörleri G-20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanan Japonya'nın Osaka kentinde halkın arasına karıştı. Dublörler, sokaklarda kol kola yürüyüp kent sakinleriyle selfie çektirdi. Özellikle Kore liderinin 'benzerliği' dikkat çekerken ortaya çok renkli anlar çıktı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz