Dünya & PolitikaTrump'tan 'duvarlı' paylaşım

Trump'tan 'duvarlı' paylaşım

Sosyal medya paylaşımlarıyla adından sıkça söz ettiren ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına yapılmasını istediği duvar için 'Duvar geliyor' paylaşımında bulundu. Daha önce paylaştığı 'Game of Thrones' benzetmesi yüzünden eleştiri oklarını üzerine çeken Trump'ın son paylaşımı da yine Game of Thrones afişleriyle anıldı.

HİKMET YALÇINKAYA GZT 2 DAKİKADA OKUNUR
Trump'tan 'duvarlı' paylaşım
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da bir basın açıklaması yapmıştı.
Fotoğraf : CARLOS BARRIA
Sosyal medya paylaşımlarıyla adından sıkça söz ettiren ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına yapılmasını istediği duvar için 'Duvar geliyor' paylaşımında bulundu. Daha önce paylaştığı 'Game of Thrones' benzetmesi yüzünden eleştiri oklarını üzerine çeken Trump'ın son paylaşımı da yine Game of Thrones afişleriyle anıldı.
BEĞEN

ABD Başkanı Donald Trump, Instagram hesabından "The Wall Is Coming" (Duvar geliyor) yazılı bir görsel paylaştı. Paylaşım ABD'de günün konusu oldu.

"Duvar geliyor"

Meksika sınırına duvar inşa edilmesini isteyen ve bu sebeple duvar projesi ödeneğinin dahil edilmediği bütçeyi onaylamayan Trump'ın Instagram hesabından paylaşılan görselde 'Duvar geliyor' yazısı dikkati çekti.

  • Trump'ın bazı takipçileri, paylaşılan görseli Game of Thrones afişlerine benzetti.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

President Donald J. Trump (@realdonaldtrump)'in paylaştığı bir gönderi ()

Ödenek ödenmedi, hükümet kapandı

Trump'ın bütçede yer almasını istediği Meksika sınırına örülmesi istenen duvar için 5 milyar dolarlık ödenek gerekiyor. 5 milyarlık dolarlık ödeneğe Demokrat kanattan onay çıkmadığı için ABD'de hükümet 14 gündür kapalı durumda.

Reuters

Trump'tan iddia

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın, ABD-Meksika sınırına örülecek yeni duvarın bedelini, ABD, Kanada ve Meksika arasında imzalanan ticaret anlaşması üzerinden ödediğini iddia etti.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

#ABD, #Kanada ve #Meksika arasındaki ticaret anlaşması olarak bilinen NAFTA, ABD'nin çıkarlarını gözetmediği gerekçesiyle #Trump tarafından veto edilmişti❌ #NAFTA'ya alternatif olarak bulunan ve üç ülkenin isimlerinden oluşan #USMCA Anlaşması ise bugün #Arjantin'in başkentinde resmen imzalandı🖊

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

Trump, bütçeye konulması konusunda Kongre ile Beyaz Saray arasında anlaşmazlık yaratan ve bu yüzden federal hükümetin günlerdir kapalı kalmasına neden olan Meksika sınırına örülecek duvar hakkında Twitter'dan yeni bir iddia ortaya attı.

Kongrenin önemli isimleri ile gün içinde bir araya gelen Trump, duvara ilişkin şu paylaşımda bulundu:

"Meksika, duvarın bedelini ABD-Meksika-Kanada Ticaret Anlaşması üzerinden ödüyor. Duvarın büyük bir kısmı zaten tamamen yenilendi ve inşa edildi. Çok iş yaptık. Ulusal Güvenlik menfaatlerine nispeten Temsilciler Meclisinin onayladığı 5,6 milyar dolar çok az bir miktar."

Görüşme basına sızdı

Trump daha önce de duvarın maliyetini Meksika'ya ödeteceğini iddia etmiş ancak Meksika eski Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ile yaptığı telefon görüşmesinin basına sızan kayıtlarında, Başkan'ın, Meksikalı mevkidaşına, basına açık bir şekilde duvarın bedelini ödemeyeceğini ifade etmemesi gerektiğini söylediği ortaya çıkmıştı.

ABD ve Meksika arasındaki sınırın görüntüleri
VİDEO / 01:32
ABD ve Meksika arasındaki sınırın görüntüleri
Trump göreve geldikten sadece 5 gün sonra 'yasa dışı göçü önlemek' ve 'sınır güvenliğini artırmak' için Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameyi imzalamıştı ve 'Yeşil kart çekilişi, yakala-serbest bırak uygulaması iptal edilmeli ve nihayetinde liyakata dayalı göçmenlik sistemine geçmeliyiz. Ülkemize mükemmel insanların gelmesine ihtiyaç duyuyoruz' demişti. ABD'nin Meksika ile sınırı 3 bin 100 kilometre uzunluğunda ve boş çöllerden sulak alanlara kadar farklı türlerde coğrafi bölgeden geçiyor. Sözkonusu duvar, 1500 km'den daha uzun ve son derece gelişmiş teknolojilerle kontrol ediliyor. Pentagaon'dan yapılan son açıklama ise sınırı yaklaşık 7 bin asker koruyacağı yönünde oldu.


ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen geçici bütçe yasa tasarısında, Meksika sınırına örülecek duvar için 5,6 milyar dolar fon ayrılmıştı. Ancak Senato bu miktarı kabul etmediği için tasarı, Trump ile Kongre arasında krize neden olmuştu.

Demokratlar, duvarın örülmesi için gerekli finansmanı onaylamamıştı.
Demokratlar, duvarın örülmesi için gerekli finansmanı onaylamamıştı.
Reuters

Hükümet kısmen kapandı

Trump, geçici bütçe tasarısını Meksika duvarı için finansman içermediği gerekçesiyle imzalamayacağını açıklamıştı.

Demokratların duvar finansmanı konusunda geri adım atmaması sonrasında federal hükümet kısmen kapanmıştı.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

GZT’de Gündem editörü olarak görev yapan Hikmet, GZT’de her hafta yayınlanan "Şehir Efsaneleri" programını hazırlayıp sunuyor. Model araba ve tesbih koleksiyonu yapan Hikmet'e, hikmet.yalcinkaya@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.