Hem fanatiklerini hem de tasarımcıları etkileyen San Siro Stadyumu

Hem fanatiklerini hem de tasarımcıları etkileyen San Siro Stadyumu

Hem fanatiklerini hem de tasarımcıları etkileyen o stadyum; San Siro ⚽

Yakın zamana kadar yıkım kararı alınmış olan ikonik yapı, Lombardiya Kültürel Miras Bölge Komisyonu'nun kararı üzerine yıkılmaktan kurtuldu. Komisyon stadyumun şehir için kültürel bir öneme sahip olduğunu beyan etti.

AC Milan ve Inter Milan futbol takımlarının ortak kullandığı stadyumun yerine Amerikalı mimarlık stüdyosu Populous tarafından tasarlanan ve "The Cathedral" adı verilen yeni bir stadyum inşa edilecekti.

Yapının tarihsel sürecine bakacak olursak Giuseppe Meazza Stadyumu olarak da bilinen San Siro Stadyumu'nun inşaatına, A.C. Milan'ın başkanı Piero Pirelli'nin girişimiyle 1925 yılında başlanıyor ve 1926'da açılıyor. İtalyan stadyumlarından farklı olarak futbol odaklı özel bir arena olarak tasarlanan yapı, 1947'den beri Inter Milano takımı ile paylaşılıyor.

FIFA Dünya Kupası, UEFA Avrupa Şampiyonası, Avrupa kupaları finalleri ve çok sayıda maça ev sahipliği yapan stadyumun kapasitesi; 1955 yılında 100.000'e çıkarılıp daha sonra 80.000'e düşürülüyor. Bu kapsamda stadyuma ikinci ve üçüncü bir halka (ring) ile çatı örtüsü ekleniyor.

Lombardiya Kültürel Miras Bölge Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede, ikinci halkanın kendine özgü spiral kuleleriyle birlikte 'kültürel açıdan ilgi çekici olduğu' sonucuna varılıyor ve bu karar neticesinde stadyum yıkılmaktan kurtularak yeni stadyum projesi durduruluyor.

Fotoğraf @antonio.mocchetti, @type