İtalya'daki deprem sonrasında Renzo Piano tarafından tasarlanan proje

İtalya'daki deprem sonrasında Renzo Piano tarafından tasarlanan proje

İtalya'da 24 Ağustos 2016 tarihinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremde 300 kişi hayatını kaybederken 2500'den fazla kişi de evsiz kaldı. Depremden büyük hasar gören tarihi Amatrice, Accumoli ve Pescara del Tronto kasabaları yeniden yapılandırma sürecine girdi. Bu kapsamda İtalya başbakanı gerçekleştirilecek iyileştirme ve afet yasalarının kontrolü için Renzo Piano'yu görevlendirdi.

Hükümet tarafından ilk altı aylık dönemde konut sıkıntısı çeken 2.900 sakini, çadır kent ve barınaklardan, hafif strüktürlü ahşap evlere taşıma sözü verildi. Hasar görmüş kasabalardaki yeniden inşa çalışmalarını kapsayan iyileştirme planının ikinci safhasında, yaşam alanları depremden mağdur olan insanlara temin edildi.

Piano, kasabaların gelecek 50 yıl içerisinde korunmaya devam etmesi adına nitelikli bir plan stratejisi üzerine çalıştı. Amatrice'de yer alan Ahşap yapılar ve sosyalleşme alanları, Mimar Renzo Piano önderliğinde Stefano Boeri Architetti tarafından ücretsiz bir şekilde tasarlandı ve uygulandı.

Bir yemek merkezi olarak faaliyet gösteren 'Amate Amatrice' projesi, depremde yıkılan gıda işletmelerinin yerine tasarlandı. Bu sayede konut sakinlerine yeniden iş imkanı tanınarak ekonomik faaliyetlerden biri devam ettirilebildi. Çok amaçlı bir meydan, yemekhane ve sekiz restoranın yer aldığı bu tasarımın inşasında, modüler ahşap prefabrik elemanlar kullanıldı.

Kolay kurulum, esnek kullanım ve modülerliğin temel alındığı restoran yerleşimlerinde meydanı çevreleyen bir kurgu tercih edildiği görülüyor. Çelik ve ahşap malzemenin kullanıldığı birimlerde mutfak ve servis alanlarının kolay kurulum kurgusu yemek odalarının düzeninde farklılıklar yapılmasını da mümkün kılıyor.

Oturma birimleri ve aydınlatmaların yer aldığı 2500 metrekarelik meydan, Radura isimli bir enstalasyona ev sahipliği yapıyor. 350 adet silindirik kolondan oluşan bu çalışma, doğa ile teması destekliyor.

Fotoğraflar: Paolo Rosselli, Giovanni Nardi, Stefano Boeri Architetti

@rpbw_architects @stefanoboeriarchitetti