Kazananlar 14: Centre Pompidou

 Kazananlar 14: Centre Pompidou

KAZANANLAR: 14
Centre Pompidou

Konum: Paris / Fransa
Yıl: 1977
Mimar: Renzo Piano Building Workshop, Richard Rogers

Yüksek teknolojili mimarisi ile modern mimarlık tarihinin mihenk taşlarından olan Pompidou, Avrupa'nın en büyük modern sanat müzesine ev sahipliği yapmakla birlikte içerisinde büyük bir halk kütüphanesi ve müzik araştırma merkezi barındırıyor.

Pompidou, adını 1969 ile 1974 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanlığı makamında bulunan Georges Pompidou'dan alıyor. 1971 yılında Paris'te ziyaretçileri çekecek ve şehrin anıtsal bir parçası olacak bir kültür merkezi inşa etmek isteyen Pompidou'nun isteği üzerine, uluslararası bir yarışma düzenleniyor.

49 ülkeden, 681 mimarın katıldığı yarışmada, İtalyan mimarlar Renzo Piano ve Gianfranco Franchini ile İngiliz mimar Richard Rogers'dan oluşan ekibin projesini seçiliyor.

Kariyerlerinin henüz başındaki Renzo Piano ve Richard Rogers'ın ortak tasarımı olarak inşa edilen bu yapı 1977'de tamamlanıyor. Birçok bağlamda oldukça radikal, fütüristik, yenilikçi ve öncü bir tasarım olmasına rağmen Pompidou, yapıldığı dönemde Parisliler tarafından oldukça eleştiri alıyor.

Yedi katı yerin üstünde, toplam 10 kattan oluşan yapının tamamında çelik yapı elemanları kullanılıyor. Yapının 48 metrelik devasa açıklığı, makas kirişler ile tek seferde geçiliyor.

Yapının tasarımında birçok özel prefabrik eleman kullanılıyor. En sıra dışı elemanlardan biri ise; gerberette. 11 ton ağırlığındaki bu büyük içi boş eleman, Almanya'da üretilen dökme çelikten oluşturuluyor.

Binanın tasarımında, özellikle dört rengin kullanımı dikkat çekiyor. Mavi renk hava dolaşımı, sarı renk elektrik dolaşımı, yeşil renk su dolaşımı, kırmızı renk ise insan dolaşımı, yani yürüyen merdiven ve asansörler için kullanılıyor.

Cephede görülen tesisat elemanları, işlevlerinin ötesinde, farklı bir estetik algısı oluşturuyor.

Günümüzde Paris'in en önemli sanat merkezlerinden biri olan Pompidou Centre, dünyanın farklı noktalarından gelen çağdaş sanat eserlerini bünyesinde barındırıyor.