Çikolata en sağlıklı besinlerden biri: Peki nasıl?

Çikolata en sağlıklı besinlerden biri: Peki nasıl?

ABD Sağlık Bakanlığı'ndan birkaç araştırmacı, 1992'de 'tansiyon hastalığı genetik midir?' sorusu üzerinden detaylı bir akademik çalışma başlattı. Ekip araştırma için yüksek tansiyonun nadir görüldüğü bir topluluk ararken Panama'da yaşayan Kuna yerlileriyle karşılaştı. Kuna kabilesinin ortalamanın çok üzerinde tuz tükettiği de saptandı. Yani tansiyonların yüksek çıkması için tüm koşullar hazırdı ancak tansiyonlar fazlasıyla normaldi.
Merakı gittikçe artan araştırmacılar tansiyonu etkileyebilecek her parametreyi sırayla incelemeye başladı. Kunalılar, gencinden yaşlısına kadar sabah akşam sürekli kakaolu içecek tüketiyordu.
Tabi burada marketlerde satılan çikolatalardan bahsetmiyoruz. Tüketilen besinler kendi yetiştirdikleri kakao meyvelerinden elde edilmiş kakao tozuydu.
Kuna kabilesinin bu alışkanlığı araştırmacıları 'kakaoyu' derinlemesine incelemeye itti. Çalışmalar, kakao meyvesindeki flavonoid'lerin çeşitli mekanizmalarla damarları genişlettiğini ortaya çıkardı.
Flavonoid'ler damarlara yaptıkları etkiyle tansiyonu düşürüyor; bu sayede yüksek tansiyonla doğrudan bağlantılı olan kalp hastalıkları, felç gibi ciddi rahatsızlıklar büyük ölçüde azalıyordu.

90'lı yılların başında yapılan bu araştırma, çikolatanın 'yenebilecek en sağlıklı besinlerden biri olduğunu' ispatladı.