15 yıldır sakladığı 1 YTL'yi satışa çıkardı: Biçtiği değer şaşkına çevirdi

Hatalı kesilmiş 1 YTL
Hatalı kesilmiş 1 YTL

Son günlerde basım hatası olan paraların yüksek fiyatlarla satışa çıkarılmasına sık şahit olmaya başladık. Bugün bunlara bir yenisi daha eklendi. Gaziantep’te yaşayan Ümit Nuri Gültekin, yıllardır sakladığı hatalı kesim yapılan 1 YTL banknotu, 100 bin liraya satışa çıkardı.

İslahiye'de esnaflık yapan Ümit Nuri Gültekin, 2005 yılında özel bir şirkette çalıştığı dönemde maaşını çektiğinde hatalı kesim yapılan 1 YTL’yi fark etti. Gültekin, aldığı parayı daha sonra hatıra olarak saklamaya başladı.

1 YTL'ye 100 bin lira

Tedavülden kalkan parayı halen sakladığını ve koleksiyon meraklıları için satışa çıkardığını anlatan Gültekin, hatalı 1 YTL için 100 bin lira istediğini söyledi. Bir hafta boyunca paranın benzerinin olup olmadığını araştırdığını ve hatalı basım 1 YTL ile ilgili sonuca ulaşamadığını anlatan Gültekin, şöyle konuştu:

Hatalı kesilmiş 1 YTL'yi 100 bin liraya satışa çıkaran Ümit Nuri Gültekin
Hatalı kesilmiş 1 YTL'yi 100 bin liraya satışa çıkaran Ümit Nuri Gültekin

"Antika değeri taşıyor"

"Böyle hatalı kesilen ve tedavülden kalkan 1 YTL yok. Bu paradan Türkiye’de bir tek bende olduğunu zannediyorum. Kıymetli bir para olduğu için antika değeri taşıyor ve ben de parayı 100 bin liraya satıyorum. Yıllardır kasada sakladım, inşallah sakladığıma değer ve 100 bin liraya koleksiyonculara veririm. Alacağım parayı da hayır işlerinde kullanacağım." dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >