38 bedenin obeziteye tekabül ettiği sıfır beden akımı: Anoreksiya

Son dönemlerin en popüler hastalıklarının başında gelen zayıflama hastalığı 'anoreksiya', ölümle sonuçlanabiliyor.
Son dönemlerin en popüler hastalıklarının başında gelen zayıflama hastalığı 'anoreksiya', ölümle sonuçlanabiliyor.

Her konuda olduğu gibi, estetik yargıları konusunda da gücünü elden bırakmayan medya ile belirlenen toplum standartlarında olmak, kişiyi iyi hissettiren bir tutumdur. Son yıllarda popülerliğini arttıran sıfır beden modası, ölümle sonuçlanan anoreksiya hastalığına neden olabiliyor.

Dünya tarihinde güzellik anlayışı, her dönem farklı algılanıp tanımlanıyor. Önceleri daha kilolu, balık etli vücut yapıları makbulken şimdilerde zayıf ve ince yapılar zarif karşılanıyor.

Var olan moda akımı, medyanın gücü, popüler isimlerin duruşu ve daha birçok nedene bağlı olarak gelişen güzellik algısında son yılların modası "sıfır beden."

 • 36 ve 38 bedenin tam gazla önüne geçen 32 ve 34 beden modası, kontrol altına alınmadığı sürece ölümle sonuçlanan anoreksiya neden olabiliyor.
İdeal güzellik, sizin elinizde!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Tarihin farklı dönemlerine damga vuran farklı estetik yargılar paralelinde, bazen 0 beden olma hazzı, bazen de balık etli kadınlar dikkat çekiyor. Kesin bir estetik yargı belirlemek imkansız gibi görünse de kesin olan şu ki, ideal güzellik yalnız sizin elinizde.
İdeal güzellik, sizin elinizde! Tarihin farklı dönemlerine damga vuran farklı estetik yargılar paralelinde, bazen 0 beden olma hazzı, bazen de balık etli kadınlar dikkat çekiyor. Kesin bir estetik yargı belirlemek imkansız gibi görünse de kesin olan şu ki, ideal güzellik yalnız sizin elinizde.
Ölüm riski var

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Erkeklerde çok az oranda rastlanan bu problem, ölümle sonuçlanabilir.
Ölüm riski var Erkeklerde çok az oranda rastlanan bu problem, ölümle sonuçlanabilir.
Bağırsak kurduna dikkat!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Bağırsaklarında kıl kurdu taşıyan kişiler de, nedenini anlamadan iştah kaybı yaşayabilir. Kişi çok fazla yemese de karın ağrıları çekebilir; çünkü kıl kurtları, yediğiniz gıdaları tüketerek karın ağrılarına neden olur. Bu durum hızla kilo kaybetmenize neden olur. Hızlı kilo verme durumlarında, en doğrusu bir uzmana başvurmaktır.
Bağırsak kurduna dikkat! Bağırsaklarında kıl kurdu taşıyan kişiler de, nedenini anlamadan iştah kaybı yaşayabilir. Kişi çok fazla yemese de karın ağrıları çekebilir; çünkü kıl kurtları, yediğiniz gıdaları tüketerek karın ağrılarına neden olur. Bu durum hızla kilo kaybetmenize neden olur. Hızlı kilo verme durumlarında, en doğrusu bir uzmana başvurmaktır.
Zayıflığı kontrol altına alamama

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Öncelikle kilo vermek adına başlayan diyet programları ve zayıflama durumu, bir süre sonra kişinin kontrolünden çıkıyor ve bu hastalığa yakalanma riskini arttırıyor.
Zayıflığı kontrol altına alamama Öncelikle kilo vermek adına başlayan diyet programları ve zayıflama durumu, bir süre sonra kişinin kontrolünden çıkıyor ve bu hastalığa yakalanma riskini arttırıyor.
Anoreksiya nedir?

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Özellikle genç kadınlarda görülen yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluktur. Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlar.
Anoreksiya nedir? Özellikle genç kadınlarda görülen yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluktur. Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlar.
21. yüzyılın hastalığı: Anoreksiya 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  2000'li yıllar beraberinde gelişmiş teknoloji, çeşitli hastalıklar, farklı alışkanlıklar getirdi. Bu yılların gelişiyle insanların kafasında geçmişte var olan neredeyse her algı değişti; ki güzellik de bunların başında gelir.
21. yüzyılın hastalığı: Anoreksiya 2000'li yıllar beraberinde gelişmiş teknoloji, çeşitli hastalıklar, farklı alışkanlıklar getirdi. Bu yılların gelişiyle insanların kafasında geçmişte var olan neredeyse her algı değişti; ki güzellik de bunların başında gelir.
Sıfır beden modası başladı!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  2000'lerde, 80'lerden sonra gittikçe artan aşırı zayıflık merakı, Türk toplumunda da etkisini göstermeye başladı. Kadınlar özellikle yaz aylarına hazırlanmak için çeşitli estetiklere başvurmaya ve ağır diyet programları planlamaya başladılar.
Sıfır beden modası başladı! 2000'lerde, 80'lerden sonra gittikçe artan aşırı zayıflık merakı, Türk toplumunda da etkisini göstermeye başladı. Kadınlar özellikle yaz aylarına hazırlanmak için çeşitli estetiklere başvurmaya ve ağır diyet programları planlamaya başladılar.
Güzellik temsili Hülya Avşar 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  1980'lerde Türk toplumundaki balık etli vücut yapısı ile güzellik temsili Hülya Avşar iken, dönem Avrupası'nda zayıflık trendi Emmanuelle Beart ile devam etti.
Güzellik temsili Hülya Avşar 1980'lerde Türk toplumundaki balık etli vücut yapısı ile güzellik temsili Hülya Avşar iken, dönem Avrupası'nda zayıflık trendi Emmanuelle Beart ile devam etti.
İnce kadın modası Romy Schneider ile başladı.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Yeşilçam sinemasının itibarını kaybettiği 1970'lerde, güzellik algısında yine balık etli kadınlar hakimken Avrupa'da sıfır beden modası Romy Schneider ile başladı.
İnce kadın modası Romy Schneider ile başladı. Yeşilçam sinemasının itibarını kaybettiği 1970'lerde, güzellik algısında yine balık etli kadınlar hakimken Avrupa'da sıfır beden modası Romy Schneider ile başladı.
"Diyet" kavramı, kilo almaktı. 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  1960'larda güzellik algısı Türk sinemasında Türkan Şoray'ı tanımlarken, Avrupa sinemasına Brigitte Bardot damgasını vuruyordu. Yine de, dönemin en popüler kadını kusursuz cildi ve mükemmel yüz hatları ile Elizabeth Taylor'du. 60'lı yıllarda ise durum günümüzden çok farklıydı; bu dönemde “diyet” dendiğinde akla gelen, zayıflamanın aksine kilo aldırmaya yarayan yeme düzeni alışkanlığıydı. Dönemde güzellik anlayışı balık etli, hatta şişman kadınlardı; zayıf olanların pek şansı olmazdı. Balık etli kadınlar doğurganlığın simgesiydi ve zayıf kadınlara da aksi bir gözle bakılırdı.
"Diyet" kavramı, kilo almaktı. 1960'larda güzellik algısı Türk sinemasında Türkan Şoray'ı tanımlarken, Avrupa sinemasına Brigitte Bardot damgasını vuruyordu. Yine de, dönemin en popüler kadını kusursuz cildi ve mükemmel yüz hatları ile Elizabeth Taylor'du. 60'lı yıllarda ise durum günümüzden çok farklıydı; bu dönemde “diyet” dendiğinde akla gelen, zayıflamanın aksine kilo aldırmaya yarayan yeme düzeni alışkanlığıydı. Dönemde güzellik anlayışı balık etli, hatta şişman kadınlardı; zayıf olanların pek şansı olmazdı. Balık etli kadınlar doğurganlığın simgesiydi ve zayıf kadınlara da aksi bir gözle bakılırdı.
İkinci Dünya Savaşı sonrası zayıf olma akımı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  İkinci Dünya Savaşı yılları ve sonrası zayıf kadınlar ön plandayken 1950'lerde pin-up modasıyla kıvrımlı hatlar popüler oldu. Savaş döneminde pin-up kızlarının en ünlülerinden Betty Grable'nin fotoğrafları neredeyse tüm Amerikan askerlerinin soyunma dolaplarını süslerdi.
İkinci Dünya Savaşı sonrası zayıf olma akımı İkinci Dünya Savaşı yılları ve sonrası zayıf kadınlar ön plandayken 1950'lerde pin-up modasıyla kıvrımlı hatlar popüler oldu. Savaş döneminde pin-up kızlarının en ünlülerinden Betty Grable'nin fotoğrafları neredeyse tüm Amerikan askerlerinin soyunma dolaplarını süslerdi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >