Jurnal.ist40 yıl süren araştırma: İklim değişikliği kuşları küçültüyor

40 yıl süren araştırma: İklim değişikliği kuşları küçültüyor

40 yıl boyunca ABD'de 50'den fazla kuş türü üzerinde bilimsel bir araştırma yapıldı. İklim değişikliği nedeniyle incelenen türlerin boyutlarının küçüldüğü görüldü.Bu araştırmada 70 bin 716 kuş incelendi.

HABER MASASI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
40 yıl süren araştırma: İklim değişikliği kuşları küçültüyor
40 yıl boyunca Chicago'daki Field Museum'da ornitolog olarak görev yapan Dave Willard kuşların boyutlarını ölçtü
40 yıl boyunca ABD'de 50'den fazla kuş türü üzerinde bilimsel bir araştırma yapıldı. İklim değişikliği nedeniyle incelenen türlerin boyutlarının küçüldüğü görüldü.Bu araştırmada 70 bin 716 kuş incelendi.
BEĞEN

Bilim insanları yaklaşık 40 yıl boyunca ilkbahar ve yaz göçleri sırasında ABD’nin Chicago kentindeki binalara çarparak ölen on binlerce kuşu toplayarak boyutlarını ölçtü. Indpendent Türkçe'deki habere göre, Araştırma sonucu kuşların boyutlarının zaman içinde küçüldüğü ortaya çıktı.

70 bin 716 kuş incelendi

Ecology Letters adlı bilimsel yayında yayımlanan araştırmada, 1978’den 2016’ya kadar Chicago’da binalara çarparak ölen ve yere düşen 70 bin 716 kuş incelendi.

Büyük kum kuşları
Büyük kum kuşları

Çoğu ötücü kuşlardan oluşan ve Kuzey Amerika'nın soğuk bölgelerinde üreyerek kışları Chicago'nun güneyinde geçirmek için göç eden 52 tür incelemeye tabi tutuldu.

Boyutları küçülürken kanat açıklıkları arttı

40 yılda incelenen tüm türlerin tamamının boyutlarının küçüldüğü tespit edildi. Ortalama vücut ağırlıkları yüzde 2,6 oranında azalırken, bacak boyları yüzde 2,4 düşüş gösterdi.

Büyük olasılıkla daha küçük boyla uzun göç yollarını katedebilmeleri için kanat açıklıklarıysa yüzde 1,3 oranında arttı.

İklimdeki ısınma küçülmeye sebep oluyor

Araştırmacılar sonuçların iklimdeki ısınmanın Kuzey Amerika ve belki de dünya genelindeki belli kuş türlerinin boyutlarında küçülmeye neden olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Göç eden kuş sürüsü
Göç eden kuş sürüsü

Boyutu küçülmenin bilimsel teori ile açıklanması

Araştırmanın yazarları kuşların boyutunun küçülmesini “Bergmann Yasası” adı verilen bir bilimsel teoriyle açıklıyor. Buna göre şekil olarak benzer iki gövdeden daha büyüğün hacim başına daha düşük yüzey alanına sahip olması ve bu nedenle kütle başına ısı kaybının daha az olması nedeniyle büyük gövdeliler daha soğuk iklimlerde, küçük gövdelilerse daha sıcak iklimlerde bulunma eğilimindedir.Kuşlar da sıcaklık zaman içinde arttığı için küçülmüş olabilir.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
ABD’de kendi maskesini kullanmasına bile izin verilmeyen hemşire gözyaşlarına boğuldu VİDEO / 00:59

ABD’de kendi maskesini kullanmasına bile izin verilmeyen hemşire gözyaşlarına boğuldu

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Çarşamba 13:35, 01.04.2020
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.