ABD Başkanı Biden 1915 olaylarına dair açıklama yapacak

ABD Başkanı Joe Biden - Arşiv
ABD Başkanı Joe Biden - Arşiv

ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarının 106. yıldönümü nedeniyle yapacağı yazılı açıklamada, 'soykırım' ifadesini kullanması bekleniyor. 2019 yılında "Ermeni Soykırımı'nın resmen tanınması" adlı karar tasarısı kabul edilmiş ancak yasa tasarısı olmadığı için sadece tavsiye niteliği taşımıştı.

Amerikan medyasının önde gelen kuruluşları, Wall Street Journal (WSJ), New York Times (NYT) ve Bloomberg'de eş zamanlı olarak çıkan haberlerde; ABD Başkanı Joe Biden, 1915 Olaylarını "soykırım" olarak ilan etmeye hazırlandığı belirtilmişti.


Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşen Biden,1915 Olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanıma yönünde bir niyeti olduğunu söylemişti.

Biden'ın, 1915'te yaşananların 106. yıl dönümündeki açıklaması yazılı olacak. Bu gelişmelerin ardından gözler Beyaz Saray'a çevrildi.

Açıklamanın önümüzdeki saatlerde gelmesi bekleniyor.

Soykırım kararı seçim vaadiydi

ABD'nin 40. Başkanı Ronald Reagan - Arşiv
ABD'nin 40. Başkanı Ronald Reagan - Arşiv

Biden, geçen yıl Kasım ayında yapılan başkanlık seçimleri için yürüttüğü kampanyada, 1915'te yaşananları "soykırım" olarak tanıma vaadinde bulunmuştu.

Böyle bir açıklama yapması durumunda Biden, 1915 Olayları için son 40 yıl içinde "soykırım" ifadesini kullanan ilk ABD Başkanı olacak. Bununla birlikte ABD'nin eski Başkanı Ronald Reagan, 1981'deki bir yazılı açıklamasında Yahudi Soykırımı'ndan bahsederken, bu ifadeyi kullanmış, Türkiye'den gelen tepkilerin ardından geri adım atmıştı.

Obama da 2008 yılında 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıma sözü vermiş, ancak görevde bulunduğu 8 yıl boyunca olaylar için "trajedi, toplu vahşet, dehşet" gibi ifadeler kullanmıştı.

2019 yılında ise hem ABD Temsilciler Meclisi hem de ABD Senatosu "Ermeni Soykırımı'nın resmen tanınması" adlı karar tasarısını kabul etmişti. Bu karar tasarısı, yasa tasarısı olmadığı için sadece tavsiye niteliği taşıyordu.

Meclis Başkanı Şentop'tan açıklama

TBMM Başkanı Şentop, "İddia edildiği gibi 1915 olaylarının soykırım olarak tanımlanabilmesi için hukukta öngörülen şartların hiçbiri mevcut değildir" dedi.

"Açıklama siyasi kalacak"

"ABD Başkanı Biden'ın yapacağı öne sürülen açıklama olduğu takdirde siyasi açıklama olarak kalacaktır" diyen Şentop, "Herhangi bir hukuki temeli yoktur" değerlendirmesinde bulundu.

Şentop, "Türkiye'de eğer tarihi konular bu şekilde siyasi kararlarla ortaya konacaksa, Türkiye'nin de Amerikan tarihine dair herhalde bir yasama döneminin bütününü kaplayacak kararlar alma zamanı vardır. Bu konuda en kirli tarihi olan ülkelerden birisi de ABD'dir" ifadelerini kullandı.