ABD tarihinin en büyük mali paketi: Koronavirüs için 6 trilyon dolar

Arşiv
Arşiv

Koronavirüs vakalarının her geçen gün daha fazla görüldüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Donald Trump koronavirüsle mücadele için 6 trilyon dolarlık ekonomi paketi açıkladı.

ABD Başkanı Trump salı günü ‘Koronavirüs Görev Gücü’ brifinginde yaptığı konuşmada ekonominin Paskalya tatili itibarı ile eski haline gelmesini istediğini belirterek 12 Nisan tarihini işaret etti. Trump, paket sayesinde “Amerikan halkı tünelin sonundaki ışığı görebiliyor.” Dedi.

Ülke tarihinin en büyük finansal destek paketi

Beyaz Saray ekonomi başdanışmanı Larry Kudlow toplamda 6 trilyon dolarlık destek paketinin ekonomiye enjekte edileceğini duyurdu.

Bunun 2 trilyon doları doğrudan destek olarak dağıtalacak ve kalan 4 trilyon dolar da borç verebilmesi için federal merkez bankasında olacak. Kudlow, bu miktarın ülke tarihinde açıklanmış en büyük finansal destek paketi olduğunu kaydetti.

Bu miktar vergi mükellefi her aileye 3 bin dolar ve her çocuk için de bin 500 dolar destek anlamına geliyor.

"Harika bir gün"

Trump kendisine yöneltilen “Neden Paskalya tarihini seçtiniz?” sorusuna, “Çünkü bu çok güzel bir takvim ve o da harika bir gün” diyerek yanıtladı.

Ülkede son durum

Bugün itibarı ile ülkede toplam 53 bin 721 vaka, 782 ölüm ve 378 iyileşmiş kişi bulunuyor. Son 24 saatte 58 vaka ve 4 ölüm gerçekleşti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >