ABD'de ırkçı şiddet devam ediyor: Bir George Floyd vakası daha

ABD'de ikinci George Floyd vakası yaşandı
ABD'de ikinci George Floyd vakası yaşandı

ABD'de George Floyd'un polis şiddeti nedeniyle yaşamını yitirmesinin etkileri devam ederken ülkede siyahilere uygulanan şiddete bir yenisi daha eklendi. Virginia eyaletinde siyahi bir kişiyi gözaltına almak isteyen polis elektroşok silahıyla birden fazla kez ateş ederek orantısız güç kullandı.

ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin yankıları sürerken, polislerin siyahilere şiddet uyguladığı haberlere bir yenisi daha eklendi. Virginia eyaletinde siyahi bir kişiyi gözaltına almak için elektroşok silahıyla birden fazla kez ateş eden ve orantısız güç kullanan polis memuru Tyler Timberlake, 'orantısız güç kullanmak suçuyla' gözaltına alındı.

Elektroşok tabancayla ateş etti

Olay, ABD'nin Virginia eyaletindeki Fairfax County'de meydana geldi. Sokakta dolaşan ve gergin görünen siyahi bir kişi, polis tarafından sakinleştirilmeye çalışıldığı sırada, polis memuru Tyler Timberlake aniden elektroşok tabancasını ateşledi. Polis kamerasına yansıyan görüntülerde, siyahi kişinin rastgele yürüdüğü, olay yerine gelen bir sağlıkçının da 'Sana yardım etmek için buradayım. Neye ihtiyacın olduğunu söyle' dediği duyuluyor.

Bir süre sonra, polis memuru Tyler Timberlake'in siyahi kişiye arkadan yaklaşarak elektroşok tabancasını ateşlediği görülüyor. Yere düşen siyahi kişinin sırtına dizini koyan Timberlake, acıyla bağıran adamın ensesine elektroşok tabancasını dayayarak defalarca ateşledi. Diğer polis ve sağlık ekipleri de siyahi kişinin üzerine çıkarak etkisiz hale getirmeye çalıştığı görüldü.

'Nefes alamıyorum'

Görüntülerde, siyahi kişinin gözaltına alındığı sırada, defalarca 'Nefes alamıyorum' diye bağırdığı dikkat çekti. Minnesota eyaletindeki Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alındığı sırada öldürülen siyahi George Floyd'un da son sözleri, 'Nefes alamıyorum' olmuştu.

Orantısız güç kullanmaktan gözaltına alındı

Polis memuru Tyler Timberlake, gözaltı sırasında orantısız güç kullandığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Yaklaşık 8 yıldır polis olan Timberlake'in hüküm giymesi durumunda 36 aya kadar hapis cezası alması bekleniyor. Öte yandan, orada bulunan diğer polis memurlarının da görevden uzaklaştırıldığı ve olaya ilişkin idari soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >