ABD'de mahkumların başörtülerini çıkaran hapishaneye dava açıldı

Arşiv
Arşiv

ABD'nin Michigan eyaletinde bir hapishanede Müslüman kadın mahkumların başörtülerinin hapishane kartı bahanesiyle zorla çıkarıldığı ve kadınların başı açık fotoğraflarının hapishanenin internet sitesine de konulduğu belirlendi. Hapishane yönetimi dava edilirken mahkumların dini özgürlüğünün iki yıldır ihlal edildiği ortaya çıktı.

ABD’nin Michigan eyaleti Geneseehapishane yönetimi, tutuklanan Müslüman kadınların başörtüsünü zorla çıkarıp fotoğraf çekme uygulamasından dolayı dava edildi.

Yerel Fox2 TV kanalındaki habere göre, dava dilekçesinde 15'ten fazla Müslüman kadın, fotoğraf çektirmek için dini örtülerinin zorla çıkarılmasından şikayetçi oldu.

Müslüman kadınlar, başları açık fotoğraflarının sadece hapishane kartlarında değil kamuya açık Michigan Hapishane Departmanı internet sitesinde de kullanıldığını belirtti.

Genesee Cezaevi - Arşiv
Genesee Cezaevi - Arşiv

Sorun iki yıldır çözülmedi

Davaya bakan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Avukatı Amy Doukore, müvekkillerinin dini haklarının ihlal edildiğini belirterek, "Müslüman kadının başını açmak, Müslüman olmayan kadınları üstsüz gezdirmek gibi bir şey. Utanç verici, aşağılayıcı ve onur kırıcı" ifadesini kullandı.

Doukore, hapsedilen kadınların dini özgürlüklerini yitirdiği anlamına gelmediğine vurgu yaparak 2 yıldan fazla süredir hapishane yönetimiyle bu sorunu çözmeye çalıştıklarını ancak mesafe alınamadığını aktardı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >