ABD'de 'ulusal acil durum' ilan edildi

Başkan Trump, Meksika sınırına yapılmasını istediği 'duvar' hakkında konuştu.
Başkan Trump, Meksika sınırına yapılmasını istediği 'duvar' hakkında konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 'duvar hassasiyeti' sürüyor. Trump, rekor seviyede hükümeti kapattıktan sonra şimdi de ülkenin güneyindeki 'şiddet olaylarını' gerekçe göstererek ülkede ulusal acil durum ilan etti. Başkanlık bildirgesini imzalayan Trump'a, Demokrat Partinin önde gelen isimlerinden Nancy Pelosi ve Chuch Schumer tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin güney sınırında yaşanan "şiddet olaylarını" gerekçe göstererek ülkede "ulusal acil durum" ilan etti.

Başkan Trump, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin bilgi verdikten sonra ülkede ulusal acil durum ilan ettiği Başkanlık bildirgesini imzaladı.

Demokratlar 'duvar'ın yapılmasını istemiyor.
Demokratlar 'duvar'ın yapılmasını istemiyor.

"Bana verdiği yetkiye dayanarak..."

Trump imzaladığı bildirgede, "ABD anayasasının bana vermiş olduğu yetkiye dayanarak güney sınırlarındaki aciliyetten dolayı ulusal acil durum ilan ediyorum." dedi.

Demokratlardan tepki gecikmedi

Başkan Trump'ın ülkede acil durum ilan etmesinin ardından Demokrat Partinin önde gelen isimleri karara tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump konuya ilişkin bir açıklama yaptı.
ABD Başkanı Donald Trump konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve New York Senatörü Chuck Schumer konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Başkanın kanun dışı şekilde var olmayan bir krizi varmış gibi göstermesi anayasamızın ciddi şekilde ihlalidir ve ülkemizi daha güvensiz hale getirmektedir." ifadesine yer verildi.

Trump, bugün yaptığı basın toplantısında, "Ülkemize korkunç derecede uyuşturucu giriyor. Bunların çoğu güney sınırlarından. Bu nedenle güney sınırlarında çok fazla insan tutukladık. Ulusal acil durum, çok daha basit sebeplerden daha önce defalarca ilan edildi. Kimse sesini de çıkartmadı. Biz ülkemizin işgalinden bahsediyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Mitch McConnell, dün bir açıklama yapmıştı.
Mitch McConnell, dün bir açıklama yapmıştı.

"Hükümet kapanmasın diye"

ABD Senatosu Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Başkan Trump’ın hükümetin yeniden kapanmasını önleyecek sınır güvenliği anlaşmasını imzalayacağını; ama bir taraftan da ABD-Meksika sınırına duvar inşası için gereken ödeneği çıkarmak için ulusal acil durum ilan edeceğini söylemişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >