ABD'de yeni araştırma: Aşılar 280 bin kişinin olası ölümünü engelledi

Arşiv
Arşiv

ABD’de yapılan araştırmada, koronavirüs aşılarının ülkede yaklaşık 280 bin olası ölümü ve bir milyondan fazla kişinin hastaneye kaldırılmasını engellediği belirtildi.

Yale Üniversitesi ve Commonwealth Fonu’ndan araştırmacılar, aşıların olmaması halinde ABD’deki salgında ihtimallerin ne olacağı konusunda modelleme üzerinden yapılan bir projeksiyon raporunu yayınladı.

Raporda, COVID-19 aşı uygulamasının olmaması halinde, haziran sonuna kadar, ABD'de devam eden salgında 279 bin fazladan ölüm olacağı, 1 milyon 250 bine yakın kişinin de hastanelere kaldırılacağı öngörüsünde bulunuldu.

"Daha fazla trajedi yaşanması önlendi"

Beyaz Saray COVID-19 müdahale direktörü Jeff Zients, basın toplantısında, söz konusu rapora atıfta bulunarak, "Bu, tüm hükümet stratejimizin işe yaradığının ve Amerikalıların yaşamlarında önemli ölçüde daha fazla trajedinin önlediğine dair başka bir kanıttır" dedi.

Hangi faktörler dikkate alındı?

Araştırmacıların söz konusu modellemede, COVID-19'un yeni varyantlarının yaygınlığı ve bulaşıcılığı ile aşıların etkinlik oranları, enfeksiyonda günlük temaslar ve salgına bağlı ciddi sağlık sonuçlarının yaşa özgü riskleri gibi faktörleri dikkate aldığı kaydedildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >