ABD'nin herkesten gizlemeye çalıştığı vahşi ve ırkçı örgütü: Ku Klux Klan

Günümüzde barış ve güvenliği sağlamak için pek çok ülke yağmalayan Amerika'nın saklamaya çalıştığı kara lekelerinden biri de "Ku Klux Klan"dır. Örgütün en büyük amacı ise siyahileri yeryüzünden silmek.

Ku Klux Klan kısaca KKK Amerika'da gerçekleşen iç savaştan sonra 24 aralık 1865'te altı eski konfederasyon askeri tarafından kurulmuş bir örgüttür. Barış ve özgürlük söylemleriyle çelişen ABD'nin bu faşist örgütünü nedir, ne değildir öğrenelim.
 Bu topluluk adını Yunanca klux (çevre) kelimesinden ve İrlanda kökenli oldukları için adına klan kelimesini ekleyerek almıştır. 
Bu gizli örgütün amacı Amerikan iç savaşının ardından güney eyaletlerde zencilere tanınan hakları engellemek, zencilerin özgürlüğe kavuşanlara tekrar köle şeklinde yaşatmak ve beyaz olmayanlara eziyet ve işkence etmek şeklinde bir amaca sahipti.
Bu topluluk adını Yunanca klux (çevre) kelimesinden ve İrlanda kökenli oldukları için adına klan kelimesini ekleyerek almıştır. Bu gizli örgütün amacı Amerikan iç savaşının ardından güney eyaletlerde zencilere tanınan hakları engellemek, zencilerin özgürlüğe kavuşanlara tekrar köle şeklinde yaşatmak ve beyaz olmayanlara eziyet ve işkence etmek şeklinde bir amaca sahipti.
Giydikleri elbiseler de etrafa korku salıyor.
Ku Klux Klan'lar geniş kollu beyaz uzun bir cübbe sadece göz ve burun delikleri bulunan üzerinde kırmızı şerit çizgiler olan bir kukutela giyerler büyükçe bir haç yakarak altından ata binerek gezerlerdi.
Giydikleri elbiseler de etrafa korku salıyor. Ku Klux Klan'lar geniş kollu beyaz uzun bir cübbe sadece göz ve burun delikleri bulunan üzerinde kırmızı şerit çizgiler olan bir kukutela giyerler büyükçe bir haç yakarak altından ata binerek gezerlerdi.
Yavaş yavaş bir terör örgütüne dönüştü.
İlk başlarda bu grup geceleri toplanıp çeşitli yaramazlıklar yapmak ve biraz zenci döverek eğlenmek amacıyla kurulsa da daha sonradan kısa zamanda olan özgürlüğe kavuşan zenci kölelerin korkutmak ve onlara işkence ederek öldürmek üzere tasarlanan bir terör örgütüne dönüştü. 

Klan daha sonradan her kesimde üye kazandı aralarında senatörler hatta başkanlar olan pek çok kişi Ku Klux Klan adına faaliyetler de bulundular.
Yavaş yavaş bir terör örgütüne dönüştü. İlk başlarda bu grup geceleri toplanıp çeşitli yaramazlıklar yapmak ve biraz zenci döverek eğlenmek amacıyla kurulsa da daha sonradan kısa zamanda olan özgürlüğe kavuşan zenci kölelerin korkutmak ve onlara işkence ederek öldürmek üzere tasarlanan bir terör örgütüne dönüştü. Klan daha sonradan her kesimde üye kazandı aralarında senatörler hatta başkanlar olan pek çok kişi Ku Klux Klan adına faaliyetler de bulundular.
"Bir Ulusun Doğuşu " filmi dağılan grubu tekrar bir araya getirdi.
1871'lere gelindiğinde örgütün kötü yönetilmesi ve ardından örgütü engelleyici yasaların çıkmasıyla zamanla Ku Klux Klan faaliyetleri sona erdi ve bu klana birinci klan adı verildi. 

Daha sonradan KKK 1915'te neredeyse yok olmuşken orjinal adı The Clansman(Klan Üyesi) olan "Bir Ulusun Doğuşu"1915 isimli film ile halk çok etkilendi ve Ku Klux Klan'ın tekrar doğması için kıvılcım çakmış oldu. 

Filmde klan adeta haçlı ordusu gibi gösteriliyor ve Amerika'da en soylu kuvvetler olarak gösteriliyordu.
"Bir Ulusun Doğuşu " filmi dağılan grubu tekrar bir araya getirdi. 1871'lere gelindiğinde örgütün kötü yönetilmesi ve ardından örgütü engelleyici yasaların çıkmasıyla zamanla Ku Klux Klan faaliyetleri sona erdi ve bu klana birinci klan adı verildi. Daha sonradan KKK 1915'te neredeyse yok olmuşken orjinal adı The Clansman(Klan Üyesi) olan "Bir Ulusun Doğuşu"1915 isimli film ile halk çok etkilendi ve Ku Klux Klan'ın tekrar doğması için kıvılcım çakmış oldu. Filmde klan adeta haçlı ordusu gibi gösteriliyor ve Amerika'da en soylu kuvvetler olarak gösteriliyordu.
İkinci dalga klan'lar çok daha tehlikeli ve acımasız...
1920'lere gelindiğinde klan tekrar canlanmış aralarında başkanın da bulunduğu pek çok üye kazanmıştır. 5 milyona kadar üyesinin çıktığı tahmin edilmektedir. 

Ancak bu ikinci dalga klan sadece zencilere karşı nefret beslemiyordu aynı ayrımcılığı Yahudilere, sendikacılara, komünistlere ve tüm göçmenlere karşı sürmüştür.
İkinci dalga klan'lar çok daha tehlikeli ve acımasız... 1920'lere gelindiğinde klan tekrar canlanmış aralarında başkanın da bulunduğu pek çok üye kazanmıştır. 5 milyona kadar üyesinin çıktığı tahmin edilmektedir. Ancak bu ikinci dalga klan sadece zencilere karşı nefret beslemiyordu aynı ayrımcılığı Yahudilere, sendikacılara, komünistlere ve tüm göçmenlere karşı sürmüştür.
400 bin kişinin katıldığı Ku Klux Klan yürüyüşü ile dünyaya korku saldılar.
Ku Klux Klan 1928'lere gelindiğinde Washington'da 400 bin kişinin katıldığı Ku Klux Klan yürüyüşü yapılmıştır bu tarihte örgütün 8 milyon üyeye ulaştığı tahmin edilmektedir. 

Örgüt iyice Amerika içine yaygınlaşmış ve üyelerinden aylık para toplama ve üye kazanma yoluyla nüfusunu arttırmaya çalışmıştır. İkinci Dünya Savaşı'na kadar ayrımcılık adı altında pek çok yasa dışı eylemler gerçekleştirmiş, cinayetler işlemişlerdir. Özellikle en meşhur hareketleri zencileri linç etmektir.
400 bin kişinin katıldığı Ku Klux Klan yürüyüşü ile dünyaya korku saldılar. Ku Klux Klan 1928'lere gelindiğinde Washington'da 400 bin kişinin katıldığı Ku Klux Klan yürüyüşü yapılmıştır bu tarihte örgütün 8 milyon üyeye ulaştığı tahmin edilmektedir. Örgüt iyice Amerika içine yaygınlaşmış ve üyelerinden aylık para toplama ve üye kazanma yoluyla nüfusunu arttırmaya çalışmıştır. İkinci Dünya Savaşı'na kadar ayrımcılık adı altında pek çok yasa dışı eylemler gerçekleştirmiş, cinayetler işlemişlerdir. Özellikle en meşhur hareketleri zencileri linç etmektir.
Resmi kayıtlara göre linç edilen zenci sayısı 3000 olsa da çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.
Örgütün kuruluşundan bu yana resmi kayıtlara geçen 3000'den fazla zenci linç ettiği, pek çok zenci ve beyaz olmayana tecavüz, hadım etme, dayak atma, işkence gibi pek çok insanlık dışı eyleme başvurduğu bilinmektedir.
Resmi kayıtlara göre linç edilen zenci sayısı 3000 olsa da çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Örgütün kuruluşundan bu yana resmi kayıtlara geçen 3000'den fazla zenci linç ettiği, pek çok zenci ve beyaz olmayana tecavüz, hadım etme, dayak atma, işkence gibi pek çok insanlık dışı eyleme başvurduğu bilinmektedir.
Ku Klux Klan bitse de etkisinin devam ettiği ve Amerika'nın bünyelerinde hala etkin olduğu söylenmektedir. 
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ortaya çıkan insan hakları bilinci ve kölelik karşıtı tutum ardından yasalar, bu acımasız örgütün üstüne gitmiş ve sonu getirilmiştir. 

Yaptığı zenci cinayetleri açığa çıkarılmış pek çok kişiye ceza verilmiştir. Ancak bu terör örgütüyle aynı düşünen hakimler sayesinde de pek çok üye de beraat etmiştir. Ku Klux Klan bitse de etkisinin devam ettiği ve sızdığı Amerika'nın bünyelerinde hala etkin olduğu söylenmektedir. 


Faaliyetleri zaman zaman yine görünmekte ve çalışmalarını 
gizli sürdürdü söylenmektedir. Ku Klux Klan altı genç adam tarafından olmuş ve bu savaşta savaşan generallerden dördü avukatlık eğitimi almıştır. 2 adet Amerikan başkanının yemin ederek üye olduğu söylenmektedir.

 Ku Klux Klan cinayetleri örgütün içine FBI sızması sonucu büyük ölçüde açığa çıkarılmış, 1960'larda Ku Klux Klan adına cinayet işleyen bir üye o zaman serbest bırakıldıktan sonra 2006'da tekrar tutuklanmıştır.
Ku Klux Klan bitse de etkisinin devam ettiği ve Amerika'nın bünyelerinde hala etkin olduğu söylenmektedir. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ortaya çıkan insan hakları bilinci ve kölelik karşıtı tutum ardından yasalar, bu acımasız örgütün üstüne gitmiş ve sonu getirilmiştir. Yaptığı zenci cinayetleri açığa çıkarılmış pek çok kişiye ceza verilmiştir. Ancak bu terör örgütüyle aynı düşünen hakimler sayesinde de pek çok üye de beraat etmiştir. Ku Klux Klan bitse de etkisinin devam ettiği ve sızdığı Amerika'nın bünyelerinde hala etkin olduğu söylenmektedir. Faaliyetleri zaman zaman yine görünmekte ve çalışmalarını gizli sürdürdü söylenmektedir. Ku Klux Klan altı genç adam tarafından olmuş ve bu savaşta savaşan generallerden dördü avukatlık eğitimi almıştır. 2 adet Amerikan başkanının yemin ederek üye olduğu söylenmektedir. Ku Klux Klan cinayetleri örgütün içine FBI sızması sonucu büyük ölçüde açığa çıkarılmış, 1960'larda Ku Klux Klan adına cinayet işleyen bir üye o zaman serbest bırakıldıktan sonra 2006'da tekrar tutuklanmıştır.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >