ABD'nin 'Suriye'den çekilmeme' planı ne anlama geliyor?

ABD'nin Suriye'den çekileceğini açıklamasının ardından, Suriye Demokratik Güçleri (SDG),  terör artacak demişti.
ABD'nin Suriye'den çekileceğini açıklamasının ardından, Suriye Demokratik Güçleri (SDG), terör artacak demişti.

Suriye'de Türkiye sınırı boylarında bir tampon bölge kurmak için ABD, askerlerinin bir kısmını Suriye'de bırakma planı kapsamında Avrupa ülkelerinden belirli sayıda asker isteyecek. ABD, Suriye'de ne yapmak istiyor? ABD, Suriye'deki Askerlerini çekecek mi? ABD'nin Suriye politikasındaki son hamleleri neyi işaret ediyor? Gelin birlikte hatırlayalım...

ABD'nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, ABD yetkililerinin, Avrupa ülkelerinden, Suriye'de Türkiye sınırı boylarında bir tampon bölge kurmak için Suriye'ye asker göndermelerini isteyeceğini, bunun kabul edilmesi halinde ABD Başkanı Donald Trump'ın da belirli sayıda Amerikan askerini Suriye'de bırakmaya açık olduğunu söyledi.

Lindsey Graham, ABD'nin Suriye politikası hakkında konuştu.
Lindsey Graham, ABD'nin Suriye politikası hakkında konuştu.
  • Graham, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Münih Güvenlik Forumu'nda konuştu.

Trump ile 'kapsamlı' toplantı

Söz konusu planı "DEAŞ hilafeti sonrası strateji" olarak tanımlayan Graham, bu planın detaylarını ABD Başkanı Donald Trump ile kapsamlı bir şekilde konuştuklarını belirtti.

Lindsey Graham ve Donald Trump konuşma yaparken görünüyor.
Lindsey Graham ve Donald Trump konuşma yaparken görünüyor.

Graham, "Başkan Trump yakında size gelecek ve yardımınızı isteyecek ve siz de umarım ki 'evet' diyeceksiniz ve buna karşılık ise sadece ABD'ye has kabiliyetlerimiz de Suriye'deki savaşta kalmaya devam edecek." diye konuştu.

ABD'li senatör, Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un da Suriye'ye asker gönderme konusunda mevkidaşlarıyla görüşeceğini dile getirdi.

"Biz oyun kurmazsak Türkiye girer"

Tüm Avrupa'nın DEAŞ tehdiden acı çektiğini belirten Graham DEAŞ sonrası stratejinin DEAŞ ile mücadeleden farklı olması gerektiğini söyledi.

Graham, "Biz oyun kurmazsak Türkiye Suriye'ye girer ve YPG tehdidiyle ilgilenir." diye konuştu.

Suriye'de ABD savunmasına ait bir araç görünüyor.
Suriye'de ABD savunmasına ait bir araç görünüyor.

"YPG, Türkiye'nin gözünde PKK'nın uzantısıdır"

Örgütün ABD'ye DEAŞ ile mücadelede destek verdiğini dile getiren Graham, şöyle devam etti:

"YPG, Türkiye'nin gözünde PKK'nın uzantısıdır ve sınırlarında YPG'ye katlanmayacaklar. Bu sorunu çözmek konusunda müttefikimiz Türkiye'ye borçluyuz. SDG'nin çekilip sonra savaşın kendilerini yok etmemesi için SDG'ye borçluyuz. Bunun için kim bize yardım edecek, gelecekte bunun olmaması için? Bu sorunu çözmek için güvenli bir bölgeye ihtiyacımız var. Bu güvenli bölgedeki askerler aynı zamanda DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmamasını takip etmelidir. Bunu yapmazsak İran batının çekilmesiyle Suriye'deki en büyük kazanan olarak çıkacaktır."

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan
ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan da teklif etmişti

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Brüksel'deki NATO toplantılarına gelirken beraberindeki gazetecilere, ABD'nin NATO'da Suriye'nin kuzeydoğusunda izleme görevi yapacak bir gözlem gücü kurulmasını teklif edeceğini söylemişti.

  • Shanahan, ABD'nin, bunun DEAŞ ile mücadele koalisyonu üzerinden yapılmasını teklif edeceğini belirtmişti.

Diğer taraftan, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel de Uman da Wall Street Journal Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, ABD'nin Suriye'de belirli sayıda asker bırakabileceğini ifade etmişti.

24 saat içinde açıklayabilir

ABD Devlet Başkanı Donald Trump, 24 saat içerisinde Suriye ile ilgili bir açıklama yapacağını duyurdu. Konu hakkında bilgi verilmezken, askeri birlikler hakkında bir açıklama beklendiği kaydedildi.