Adalar'dan fayton kaldırılıyor: Yerine elektrikli araçlar geliyor

Adalar'da fayton- Arşiv
Adalar'da fayton- Arşiv

Adalar'da geçtiğimiz günlerde atlarda görülen ruam hastalığı sonucu 3 ay süreyle atlı fayton kullanımı durdurulmuştu. Bugün ise Adalıların talebi üzerine fayton kalkıyor, 35 adet turistik fayton kalacak. Yaz aylarından itibaren ulaşım elektrikli ve lastikli araçlarla yapılacağı duyuruldu.

Geçtiğimiz günlerde Adalar'da bulaşıcı ruam hastalığı sebebiyle 81 at itlaf edilip, bölge karantinaya alındı. Hayvanların giriş-çıkışları yasaklandı. Bu yaşananların ardından Valilik tarafından Adalar'da 3 ay süre ile faytonlara at koşulması insan, hayvan ve çevre sağlığı yönünden durdurulduğu açıklandı. Durum böyle olunca gözler atlı faytona alternatif olabilecek elektrikli faytona çevrilmişti. Hayvanseverlere ve Adalılara sevindiren haber geldi. Adalar'da faytonların kalkacağını, ulaşımın yaz aylarından itibaren elektrikli ve lastikli araçlarla yapılacağı açıklandı.

Yazdan itibaren ulaşım elektrikli ve lastikli araçlarla yapılacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ''Faytoncularla görüşülüyor. Yaz aylarından itibaren ulaşım elektrikli ve lastikli araçlarla yapılacak. Fayton kalkıyor. Adalıların talebi üzerine 35 tane turistik ve simgesel fayton hizmeti için görüşme sürüyor'' diye belirtti.

İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"35 fayton sürecine bende karşıyım"

"Bu hizmetlerin tamamı İBB eliyle yapılacak. Buna tabi tavsiye edilen 35 civarındaki fayton meselesi de dahil. Turizm amaçlı da olsa, göstermelik de olsa bu 35 fayton sürecine de şahsen ben de karşıyım. Ben de bunun olmasından yana değilim. Ancak hem Adalar'daki katılım süreç devam ediyor.

Önerilen 35 civarındaki faytonun yine İBB tarafından yapılması; yani ilgili kurumlarının, veterinerlikten ulaşım kurumlarına kadar onların denetiminde sürdürülmesi önerisine rağmen ben de sıcak bakmıyorum. Tartışmamız orada devam ediyor.

Faytonculara ne olacak?

Peki faytoncu esnafı ne olacak? Biz orada yıllardır faytoncu mesleğini yapan insanları yok saymıyoruz. Hem ekonomik, hem manevi, hem de mesleki anlamda zaafiyete uğramadan süreci çözmek adına görüşme sürüyor. Bazı teklifler karşılıklı yapılıyor. Bu konuda kararlı olduğumuzu faytoncu hemşerilerimize duyurmak istiyorum.

1500 ata ne olacak?

Son konu; belki vatandaşlarımızın bilmediği 1500 civarında at var. Ve 1500 atın ne olacağı konusu da önemli. Bu konuyla ilgili ilgili birimlerimizin de takibiyle 5199 sayılı hayvanları koruma kanununa göre hareket edeceğimizi ve Adalar'daki bu atların evcil hayvan statüsünde olduğunun bilinmesini istiyorum.

Ancak faytoncular bırakmak isterlerse, sahipsiz hayvan statüsüne geçecekler. An itibariyle İBB yetkilidir. Sahipsiz hayvanların korunmasıyla ilgili merkezleri kurup geliştirme konusunda kararlıyız.

Ve bunların korunmasıyla ilgili; at farklı bir doğa istiyor. Bu konuda hayvanseverlerin de bizimle işbirliği yapma teklifleri var. Hazinenin yer tesis etme konusunda madde var. Taleplerde bulunacağız.

Yıllardır süren bu hataları ya da eksikleri birkaç ayda çözme şansımız elbette yoktu ama akılcı bir şekilde paylaşarak çözüm üretme çabamız sürmektedir.

Fayton net olarak kalkıyor

Fayton net olarak kalkıyor. Elektrikli araçlar toplu taşıma için, elektrikli araçlar turistik taşıma için, elektrik destekli bisiklet araçlarıyla Adalar ulaşımı daha çağdaş bir şekilde yönetilecek. "

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >