Afet bölgesi nedir? Afet bölgesi ilan edilince ne olur?

Adana’daki orman yangınları 4'üncü günde kısmen kontrol altında
Adana’daki orman yangınları 4'üncü günde kısmen kontrol altında

Adana, Osmaniye, Mersin, Antalya ve Muğla'daki orman yangınları devam ediyor. Bu illerde yangınlardan etkilenen yerler afet bölgesi ilan edildi. Peki afet bölgesi nedir ve afet bölgesi ilan edilince ne olur?

İÇİNDEKİLER

Türkiye genelinde Adana, Osmaniye, Mersin, Antalya ve Muğla'da devam eden yangınlar sonrası söz konusu bölgeler afet bölgesi ilan edildi.

Afet bölgesi nedir?

Afet Bölgesi, deprem, toprak kayması, sel, yangın, kaya düşmesi ve çığ gibi birçok afetin görüldüğü ve her an bu olayların yaşanabileceği yerlere denmektedir. Bir yer direkt olarak afet bölgesi ilan edilemez. Afet bölgesi ilan edilmesi için bazı şartlar aranmaktadır. Deprem, sel, toprak kayması, çığ, kaya düşmesi gibi pek çok afet bir yerin afet bölgesi ilan edilebilmesi için yeterli değildir. Afet bölgesi ilan edilecek yerde bu olaylar yaşanmış olsa da bu olayların her an yaşanılabilecek bir halde olması da gereklidir. Afet bölgesi ilan edilecek yerlerde istenen şartlar ise şunlardır:

Hane sayısının 100'den az olan yerlerde konutların 1/10'nun,nüfusu 50.000 den az olan il ve ilçelerde en az 50 binanın,nüfusu 15.000'den fazla olan il ve ilçelerin mahalle teşkil eden kesimlerinde en az 10 binanın yıkılması veya onarımı mümkün olmayacak derecede ağır hasar görmesi

Yaşanan afetler yüzünden çok sayıda ölü ve ağır yaralıların olması

Tarım ürünlerinin en az 1/3'ü kadarının zarar görmüş olması

Afet yaşanan bölgedeki su, yol, elektrik, kanalizasyon gibi kamu tesislerinin kullanılmayacak ya da çalışamayacak bir hale gelmesi

Ulaşım imkanlarının oldukça sınırlı bir halde olması.

Afet bölgesi ilan edilirse ne olur?

Bazı afetlerin yaşandığı yerlere afet bölgesi denir. Bölgelerde yaşanan afetler her an yaşanabilecek durumdaysa bölge afet bölgesi ilan edilebilir. Afet bölgesi ilan edilen yerlerde ise bazı şeyler yaşanır. Afet bölgesi ilan edilen yerlerde karşılaşılabilecek şeyler ise şunlardır:

Afet bölgesi ilan edilen yerde yaşayanlara sağlık hizmetleri tamamen ücretsizdir.

Bölgedeki ordu birlikleri, kendilerinden istenenleri yapmak zorundalardır.

Yapılardaki hasarı tespit etmek amacıyla gerekirse bütün illerden teknik heyetler görevlendirilir. Bunun için ilgili bakanlıklar, hükümet tarafından bölgede görevlendirilir.

Bölgedeki kişiler, devletin ilgili birimleri tarafından bilgilendirilir ve bilinçlendirilir.

Kamu personellerine düzenli bir şekilde yolluk, harcırah, avans ödenir.

Bölgedeki her bir ailenin ve her bir bireyin psikolojik ve sosyolojik tedavisi için sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar görevlendirilir.

Tüm maddi kayıplar devlet tarafından ödenir. Binaların yıktırılması ya da boşaltılması gereken hallerde bu durum mal sahibine bildirilir. (Mal sahibinin bu karara üç gün içinde itiraz etme hakkı bulunabilir.)

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >