Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 157 bin ihtiyaç sahibine nakdi yardım

Arşiv
Arşiv

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Ağustos ayında 157 bin kişiye 90 milyon TL ödeme yapılacağını açıkladı. Ödemeler, 24 Ağustos Pazartesi itibariyle başlıyor. Yapılan nakdi yardımlardan asker aileleri, eşi vefat eden kadınlar, öksüz ve yetim çocuklar ve kronik rahatsızlıkları olanlar yararlanabilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ağustos ayına ilişkin muhtaç asker aileleri ve çocuklarına, eşi vefat eden kadınlara, kronik rahatsızlığı olanlara ve öksüz/yetimlere yönelik yapılan sosyal yardım ödemelerinin 24 Ağustos itibariyle başlayacağını bildirdi.

Asker ailelerine 16,9 milyon destek

Yapılan sosyal yardımların detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerineaylık 400 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 800 TL destek verdiklerini belirterek, 24 bin ailenin sahibinin hesabına 16,9 milyon TL yatıracaklarını söyledi.

Asker çocuklarına aylık ödeme yüzde 50 artırıldı

Muhtaç Asker Çocuklarına Yönelik Yardım Programı kapsamında aylık ödeme miktarını da yüzde 50 artırarak 100 TL'den 150 TL'ye çıkardıklarını anımsatan Bakan Selçuk, "2 aylık periyotlarla 300 TL düzenli nakdi yardım yapıyoruz. Bu kapsamda bu ay 1.200 ihtiyaç sahibine, 284 bin TL ödeme yapacağız" bilgisini verdi.

89 bin ihtiyaç sahibi kadına 57,8 milyon TL destek verilecek

Bakan Selçuk, eşi vefat eden yardıma muhtaç kadının da yanında olduklarını ifade ederek, "89 bin ihtiyaç sahibi kadınlarımıza toplam 57,8 milyon TL ile destek sağlayacağız" diye konuştu.

Öksüz ve yetim 39 bin çocuk da destek kapsamında

Anne, babası veya her ikisi de vefat etmiş 18 yaş altındaki çocuklar için aylık 150 TL destekte bulunduklarını belirten Bakan Selçuk, 39 bin kişinin hesabına toplam 11,6 milyon TL yatıracaklarını kaydetti.

  • Selçuk, ayrıca, kronik hastalığı olanlara da nakdi yardımda bulunduklarının altını çizerek, "2 bini aşkın ihtiyaç sahibine 3,3 milyon TL destekte bulunacağız" şeklide konuştu.

Ödemeler ne zaman?

  • Bakan Selçuk, Kronik Hastalık Yardım ödemelerini 25 Ağustos 2020 itibarıyla, diğer ödemelerinin de 24-28 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleşeceğini söyledi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >