Sosyal yardım başvurusu nereden ve nasıl yapılır? Sosyal yardım almanın şartları nelerdir?

Arşiv
Arşiv

Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşların zor durumda kalmaması için devlet bir dizi önlemler almaya devam ediyor. Bu önlemlerden biri de sosyal yardım ödemesi. Peki sosyal yardım başvurusu nereden ve nasıl yapılır? Sosyal yardım almanın şartları nelerdir? Sosyal yardım ödemesine E-Devlet, Açık Kapı ve çağrı merkezleri aracılığıyla başvurabilirsiniz.

Koronavirüs salgını kapsamında sağlanan sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlar, 'Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?' 'Sosyal yardım almanın şartları nelerdir?' sorularının cevabını arıyor. Şu ana kadar pek çok vatandaşın müracaat ettiği yardım başvurusu, kaymakamlıklar ve valilikler üzerinden değerlendiriliyor. Yardım başvuru şartları karşılayan vatandaşlar, E-Devlet, Açık Kapı ve çağrı merkezleri üzerinden işlemlerini yapabiliyor. İşte sosyal yardım ödemesi hakkında tüm merak edilenler...

Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

İçişleri ve Aile Bakanlıklarının açmış olduğu ekranlar üzerinden yapılan yardım başvurusu, birkaç adımda tamamlanabiliyor. E-Devlet şifresi olan vatandaşların daha hızlı gerçekleştirebildiği yardım başvurusu, gerekli şartlara uyulması halinde çok basit adımlarla tamamlanabiliyor.

Yardım başvurusu yapabileceğiniz ilk yer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı'nın "Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti" ekranı olacak.

Bu hizmeti kullanarak, ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken aileler, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici veya belirlenecek süreler için verilen ekonomik destek talepleri için ön başvuruda bulunabilirler. Bu hizmetten yararlandırılan çocukların durumları en geç üçer aylık süreler ile izlenmektedir. İzlemelerde hizmetin devamı veya sonlandırılması değerlendirilmektedir.

E-Devlet yardım ekranı

Sosyal yardım e-devlet başvuru ekranı
Sosyal yardım e-devlet başvuru ekranı

Eğer bu kriterlere uyuyorsanız, öncelikle aşağıdaki linke tıklayın, açılan sayfada yeni başvuru butonuna basın.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları ekonomik destek hizmetinden yararlandırılmaktadır. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti için yapılan başvurulara yapılan araştırma inceleme ve değerlendirme sonucunda karar verilmektedir. Bu nedenle aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra başvuru için karar veriniz. İsterseniz ikamet ettiğiniz ilde size en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçeyle veya şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.

Sizden istenen bilgileri 7 aşamada doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Açık kapı yardım ekranı

Bir diğer başvuru ekranı ise Açık Kapı yardım başvuru ekranıdır. Bu ekran aracılığıyla, kaymakamlıklar üzerinden yapılan işlemler, tek bir ekran üzerinden tamamlanabilmektedir. Yani, kaymakamlıklara gidip doldurmanız gereken dilekçeyi, Açık Kapı yardım başvuru sayfası üzerinden doldurup yardım alabilirsiniz.

AÇIK KAPI EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Sosyal yardım Açık Kapı başvuru ekranı
Sosyal yardım Açık Kapı başvuru ekranı

Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti (SED) başvuru şartları nelerdir?

Ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile psiko - sosyal destek sistemidir.SED Hizmetinden Kimler Yararlandırılabilir.

- Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

- Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

- Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

- Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları,Meslek elemanları tarafından yapılan inceleme sonucu uygun bulunması halinde desteklenmektedir.

Sosyal yardım başvuruları nasıl değerlendirilir?

Başvuru sonrası aile hakkında araştırma ve inceleme yapılır. Ailenin ekonomik ve sosyal şartları değerlendirilirken bölgesel şartlar, ailenin yaşadığı çevre, sosyal destek sistemleri, ailenin gelirleri, çocukların aile içindeki yeri, okula devam durumları, çocukların korunma ihtiyacı içinde olup olmadıkları, ailenin sorunlar ile bahşetme kabiliyeti, aile içinde bireylerin iletişimleri, yaşanılan yerin fiziki koşulları gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. SED kapsamında olmadığı değerlendirilen kişilere mail veya yazılı ortamda bilgi verilmektedir.

Başvuru sonrası yapılan inceleme sonucu uygun görülmeyen ailelere, yönetmelik kapsamı dışında olan yetişkinlere ve çocuğu olmayan ailelere, SED desteği verilememekte bu aileler ayni ve nakdi yardıma ihtiyaç duyuyor iseler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilmektedir.

Yalan beyanda bulunanlara verilecek cezalar

Yalan beyanda bulunarak, resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirerek veya sahte evrak düzenleyerek ekonomik destek alan kişi ve aileler hakkında genel hükümlere göre işlem yapılır. Alınan desteğin iadesi istenir. Ödemeyenler hakkında adli ve idari işlem başlatılır.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >