20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Apple'dan yer değişikliği: Çin'den Hindistan'a

Apple, ABD-Çin savaşında 'vaziyet almış' durumda.
Apple, ABD-Çin savaşında 'vaziyet almış' durumda.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki gerginlik, teknoloji konusundaki görünürlüğünü günden güne artırıyor. Son olarak Apple, iki ülke arasındaki gerginliği gerekçe göstererek Çin’deki üretim tesislerini Hindistan’a taşımaya karar verdi.

2018 yılının son haftasında dillendirilen söylentilere göre Apple ve Foxconn, 2019 yılının başından itibaren iPhone üretim tesislerini Çin’den Hindistan’a kaydıracak. Reuters’ın haber kaynakları tarafından doğrulanan bilgiler, Tayvanlı tedarikçinin Hindistan’ın güney eyaleti olan Tamil Nadu’da bulunan Sriperumbudur kentindeki tesislerin kullanılacağı haberlerini doğruluyor.

ABD ve Çin arasındaki 'sınırsız rekabeti' vurgulayan illustrasyon.
ABD ve Çin arasındaki 'sınırsız rekabeti' vurgulayan illustrasyon.

Sriperumbudur Eyaleti’nin Endüstri Bakanı M.C Sampath, bu tesislerin halihazırda Xiaomi cihazların üretimi için kullanıldığını ifade etse de Foxconn, Apple’ın siparişlerini yetiştirebilmek için 356 milyon dolarlık bir yatırım yapıp bölgede tam 25 bin kişilik istihdam sağlayabilir.

Apple, iPhone üretim tesislerini Çin'den Hindistan'a taşıyacak.
Apple, iPhone üretim tesislerini Çin'den Hindistan'a taşıyacak.

Apple'ın 'ABD-Çin savaşı' için önlemi

Yine Reuters cephesine iletilen bilgilere göre Foxconn, bahsi geçen tesislerde üst seviye iPhone’ların montajını gerçekleştirecek. İçeriden gelen bazı bilgilere göre ise Apple, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşına karşı önceden önlem alıyor. Şimdiye kadar, Apple’ın ortaklarından biri olarak tanınan Wistron Corp. Phone SE ve iPhone 6S’lerin montajını üstleniyordu ve kullanıcıların daha çok alt segment telefonlara yöneldiği pazarın marjinal pazar payına sahipti. Yeni sürecin nasıl sonuçlar doğuracağını zaman gösterecek…

İlginizi çekebilirÇin'den dev hamle: ABD'li 30 şirkete saldırıldı
İlginizi çekebilirABD'den Çin açıklaması: 'Hackerlara sponsor olduğunuzu biliyoruz'

İLGİLİ HABERLER