Aşılamada ikinci adım başlıyor

Arşiv
Arşiv

Sağlık Bakanı Koca, bugün itibariyle COVID-19'a karşı aşılama takviminin ikinci aşamasına bugün geçileceğini söyledi. İkinci aşamada huzurevleri, engelli ve bakımevlerinde bulunanlar ile 90 yaş ve üzerindeki kişiler aşılanacak. Sağlık çalışanlarının aşılanmasının ise Çarşamba bitirilmesi hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca- Arşiv
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca- Arşiv

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşılama programının birinci aşamasının ikinci adımına geçileceğini duyurdu.

Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Aşılama programının 1'inci aşamasının 2'nci adımına geçiyoruz. Huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile bu vatandaşlarımızın bakımından sorumlu kişilerin aşılanmasına başlanacak" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı, 81 ilin sağlık müdürleriyle yaptığı görüşmede ise şunları kaydetti:

"Bütün illerde bizim bu organizasyonu güçlü şekilde yapmamız önemli. Özellikle huzurevi, bakımevi ve engelli evlerini hafta sonuna kadar tamamlamaya gayret edelim. Yerinde yapılan aşıdan sonra olabilecek alerjik ve benzeri reaksiyonlara gerektiğinde müdahale etmeleri için sağlık ekibinin 1 saat kadar beklemesi gerekir"

90 yaş üzeri vatandaşlar için de aşılama programının bugün başlayacağı bilgisini veren Bakan Koca, "90 yaş üstü vatandaşlarımızı sağlık kuruluşlarına getirmeden; aşılamalarını evinde, yerinde organize etmenizi istiyoruz" dedi.

"830 bin sağlık çalışanı ilk dozu oldu"

Koca ayrıca, 830 bin sağlık çalışanının COVID-19 aşısının ilk dozunu olduğunu, dünyadaki en hızlı uygulamalardan birini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Sağlık Bakanı, "Program takvimine göre sağlık çalışanları çarşamba gününe kadar aşılanmaya devam edilecek" ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >