AstraZeneca aşısının etkinlik oranı belli oldu

Arşiv
Arşiv

Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede etkinliği tartışmalara neden olan Oxford/AstraZeneca aşısının; ABD, Peru ve Şili'de yürütülen klinik deneylerde etkinlik ve güvenlik oranları ortaya çıktı.

ABD, Şili ve Peru'da sürdürülen ve 32 binden fazla gönüllünün katıldığı faz üç çalışmalarının tamamlanmasından sonra Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca birlikteliğiyle geliştirilen COVID-19 aşısının etkinlik ve güvenlik oranları açıklandı.

Oxford Aşı Grubu Başkanı Andrew Pollard konuyla ilgili yaptığı açıklamada 'Bu sonuçlar harika. Aşının etkinliğinin Oxford öncülüğünde gerçekleştirilen deneylerde alınan sonuçlarla tutarlı çıkması güvenirliğini de kanıtlamış oldu.' ifadesini kullandı.

Vakaları önlemede yüzde 79 etkili

ABD. Şili ve Peru'daki üçüncü faz çalışmalarından alınan sonuçlara göre Oxford-AstraZeneca aşısının semptomatik COVID-19'u önlemede etkinliği yüzde 79 olurken ağır hastalık, hastaneye yatış ve ölüm risklerinde ise yüzde 100 etkin olduğu açıklandı.


Bu sonuçların alındığı çalışmanın 32 bin 449 katılımcıyla yapılan deneylerle alındığı açıklandı. Klinik deneylerde pıhtı/tromboz gibi yan etkilere rastlanmadığı bildirildi.

Aşının her yaş ve ırkta etkili olduğu ortaya kondu. Üçüncü faz çalışmalarına katılan deneklerin 65 yaş üzeri olanlarında aşının etkinliği yüzde 80 olarak görüldü. Katılımcıların yaklaşık yüzde 20'sinin 65 yaş üzeri olduğu açıklandı.

Avrupa İlaç Ajansı'ndan sonra (EMA), Dünya Sağlık Örgütü de AstraZeneca'nın yeni tip koronavirüs aşısının "güvenli ve faydalarının risklerinden fazla olduğunu" duyurmuştu.

EMA, dün aralarında Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'nın da bulunduğu bazı Avrupa ülkelerinin, kanda pıhtılaşma gibi yan etkilere yol açtığı şüphesiyle AstraZeneca aşısının kullanımını geçici olarak durdurmasının ardından yaptığı bilimsel değerlendirmenin sonucunu açıklamıştı.