Avrupa Parlamentosu'ndan Çin’e çağrı: "Kamplar derhal kapatılsın"

Avrupa Parlamentosu
Avrupa Parlamentosu

Avrupa Parlamentosu, Uygur Türklerine yapılan zulümlere kayıtsız kalmayıp Genel Kurul toplantılarında Çin’e "kamplar derhal kapatılsın" çağrısı yaptı. AP'de Uygur Türklerinin Çin tarafından maruz bırakıldıkları insan hakları ihlalleri hakkında resmi karar belgesi kabul edildi. Alınan kararda AP’den Çin ile ilişkiler gözden geçirilmesi ve tüm Uygur Türkleri ve diğer mahkum Müslümanların serbest bırakılması talebinde bulunuldu. Ayrıca Çin’in Uygur Türkleri'ne yaptıklarına son vermesini garantilemek için gazetecilerin ve bağımsız gözlemcilerin, kampların olduğu bölgelere girmelerine derhal izin verilmesi istendi.

Fransa’nın Strazburg kentinde Avrupa Parlamentosunun (AP) 2019 yılı son genel kurul oturumları gerçekleştirildi. Yapılan oylamalarda, Çin’in Uygur Türkleri başta olmak üzere ülkedeki Müslümanlara yönelik insan hakları ihlalleri, kanıt sunmadan mahkum etme ve işkence uygulandığını kayıt altına alan resmi bir karar belgesi oylanarak kabul edildi.

GZT, Uygur Türkleri'ne karşı Çin'in uyguladığı zulmü 'İçerisi' ve 'Dışarısı' ile mini belgeselde gözler önüne seriyor. İlk bölümde Doğu Türkistan'da yaşayan tanıklarla konuştuk. Yaşadıkları zulmü tüm gerçekliğiyle aktaran tanıklar yaşanan olayların vehametini de gözler önüne sermiş oldu. Türkiye'nin gündemini meşgul eden Doğu Türkistan'da neler oluyor, Urumçi'de katliam mı var, Uygur kamplarında ne var gibi soruların cevabını tanıklardan dinleyeceksiniz.

Gülbahar Celilova: Orada 14 yaşından 80 yaşına kadar bayanlar gördüm. Hepsinin ayaklarında 5 kiloluk zincirler vardı. Niye pranga taktılar dedim, biz de bilmiyoruz bizi de buraya kapattılar dediler.

Rukiye Parat: Benim 2 abim ve onların 3 arkadaşını toplamda 5 kişiyi gözlerimin önünde kurşuna dizdiler.

Abdürrahim Emin: 2017'de bir haber geldi bana yılbaşında. 2 çocuğum oynuyorken yolda, mahallemde, Çin polis arabası geldi dedi. Onları vurdu dedi. Biri şu anda öldü, biri hastanede dedi. Ama öldü dediği hangisi, hastanedeki ağır yaralı olan hangisi haberim yok ki.

Zahide Ruizi: Yani haberler geliyor. Çok işkence var içeride diyor. Kadınlar çırılçıplak orada diyor. Erkeklerle beraber diyor. Yiyecek yok diyor.

Doğu Türkistan mini belgeselinin tamamına GZT YouTube kanalından da ulaşabilirsiniz.
Video: Ömerul Faruk Darbaz

AP’den 'Çin ile ilişkiler gözden geçirilsin' açıklaması

Sert bir dille kaleme alınan ve politik gruplarca desteklenen karar belgesinde, AB Konseyine Çin ile ilişkilerin insan hakları ekseninde yeniden ele alınması talebi yapılırken, gerekli olduğu taktirde ilişkilerin dondurulması talebinde bulunuldu. İnsan hakları ihlallerinin neden olduğu kampların derhal kapatılmasının istendiği kararda, başta hapisteki ödüllü akademisyen İlham Tohti olmak üzere tüm Uygur Türkleri ve diğer mahkum Müslümanların serbest bırakılması istendi.

İnsan hakları aktivisti İlham Tohti'nin kızı Gohar Elham, Avrupa Parlamentosu adına ödül almak için tören sırasında babasının fotoğrafını elinde tutuyor
İnsan hakları aktivisti İlham Tohti'nin kızı Gohar Elham, Avrupa Parlamentosu adına ödül almak için tören sırasında babasının fotoğrafını elinde tutuyor

Gazetecilere ve bağımsız gözlemcilere kamplara girme izni

AP liberal grup üyesi ve Bulgaristan milletvekili İlhan Küçük’ün yoğun çabaları sonucu AP tarafından kabul edilen karar belgesinde, Çin’in Uygur Türkleri ve Müslümanlara yönelik diğer ihlal ve suçlara da derhal son vermesinin garanti altına alınabilmesi için uluslararası gazetecilerin ve bağımsız gözlemcilerin, kampların olduğu bölgelere girmelerine derhal izin verilmesi istendi.

Öte yandan Çarşamba günü Çin yönetimi tarafından hapse atılmış olan Uygur Türkü Akademisyen İlham Tohti’ye 2019 Sakharov ödülü verilmişti. Hapiste olan Tohti’nin ödülünü kızı Gevher Tohti almıştı.

İlginizi çekebilirÇin'in Uygurlara zulüm planı basına sızdı
İlginizi çekebilirİşte Çin'de Uygur Türklerinin tutulduğu sözde 'eğitim kampları'

Doğu Türkistan'a dair bilinmesi gerekenler! GZT, Uygur Türkleri'ne karşı Çin'in uyguladığı zulmü 'İçerisi' ve 'Dışarısı' ile mini belgeselde gözler önüne seriyor. Çin hükümetinin Uygur Türklerine karşı uyguladığı politikaları tanıklar anlatıyor. Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı: Uygurlar Türkiye'den 5 bin km ötede Türk adıyla devlet kuracak kadar Türk şuuru olan bir toplum. Zahide Ruizi: Biz Türk milletinden başka hiç kimsenin yardımını istemiyoruz.
Video: Ömerul Faruk Darbaz
Doğu Türkistan'a dair bilinmesi gerekenler! GZT, Uygur Türkleri'ne karşı Çin'in uyguladığı zulmü 'İçerisi' ve 'Dışarısı' ile mini belgeselde gözler önüne seriyor. Tanıklar gerçekleri anlatıyor.
Video: Ömerul Faruk Darbaz
İlginizi çekebilirGüzel Türkistan sana ne oldu?
İlginizi çekebilirÇin'deki zulme makyaj videosuyla dikkat çekti: TikTok hesabını askıya aldı