Avrupa'da COVID-19 alarmı: Omicron varyantının BQ.1 alt versiyonu baskın olacak

COVID-19 tüm dünyada yıkıcı etkilere neden olmuştu.
COVID-19 tüm dünyada yıkıcı etkilere neden olmuştu.

Dünya gündemini uzunca süre etkisi altına alan küresel salgın COVID-19'a ilişkin Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi önemli bir açıklama yaptı. Omicron varyantının BQ.1 versiyonunun önümüzdeki ay itibariyle Avrupa'da baskın tür olacağı bildirildi.

Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC), AB içinde kasım ortasından aralık ayının başına kadar COVID-19 virüsünün Omicron varyantının BQ.1 alt versiyonunun baskın tür olacağını bildirdi.

ECDC'den Kovid-19'un Omicron varyantının BQ.1 isimli alt versiyonuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Söz konusu türün kasım ortasından aralık ayının başına kadar AB içinde baskın hale geleceği belirtilen açıklamada, Asya'daki ön laboratuvar çalışmalarının BQ.1'in bağışıklık sistemi tepkisinden önemli ölçüde kaçınma yeteneğine sahip olduğunu gösterdiği bildirildi.

Yeni versiyonun baskın olacağına ilişkin iddialar yayınlandı.
Yeni versiyonun baskın olacağına ilişkin iddialar yayınlandı.

Daha fazla enfeksiyona neden olmuyor

Açıklamada, dolaşımdaki Omicron varyantları BA.4/BA.5 ile karşılaştırıldığında BQ.1'in daha şiddetli enfeksiyon riski taşıdığına dair kanıt olmadığı kaydedildi.

ECDC Direktörü Andrea Ammon
ECDC Direktörü Andrea Ammon

ECDC Direktörü Andrea Ammon'un "Ülkeler, BQ.1'in ortaya çıkması ve yayılması sinyallerine karşı tetikte kalmalı ve hassas testleri sürdürmelidir." ifadesine yer verilen açıklamada, özellikle 65 yaş üstü kişilerde vakaların izlenmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, türün en çok dolaşımda olduğu ülkelerin yüzde 19 ile Fransa, yüzde 9 ile Belçika, yüzde 7 ile İrlanda, yüzde 6 ile Hollanda ve yüzde 5 ile İtalya olduğu bildirildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >