BAE Hafter'e Manchester City uçağıyla mühimmat yolladı

(Arşiv)
(Arşiv)

BAE'nin futbol kulübü Manchester City'e ait bir uçakla, Libya'da Hafter'e mühimmat yolladığı ortaya çıktı. Manchester City, BAE'yi yöneten Zayed ailesi tarafından 2008'de satın alınmıştı. Konuya dair İngiliz yetkililerden ve kulüpten bir açıklama gelmedi.

İÇİNDEKİLER

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Libya'da terör örgütü lideri Hafter'e destek amacıyla, İngiliz futbol kulübü Manchester City'nin logosunu taşıyan uçakla gerçekleştirdiği havayolu desteğine ilişkin fotoğraflar sosyal medyada yayınlandı.

Görüntülerde, Manchester City futbol kulübünün renklerini ve logosunu taşıyan bir yolcu uçağına Hafter'e verilecek mühimmatların yüklendiği görülüyor. Yine fotoğraflarda Sudanlı paralı milisler olduğu değerlendirilen kişilerin görüntülerine de yer verildi.

BAE Savunma bakanı ve Abu Dabi Veliaht PrensiMuhammed bin Zayed'in kardeşi Tahnun bin Zayed'in geçen hafta Sudan'ın başkenti Hartum'a 5 saat süren ziyareti sırasında Hafter'e yeni paralı askerler göndermek amacıyla görüşmeler yaptığı belirtilmişti. Tahnun bin Zayed'in, kardeşi Mansur bin Zayed'in sahibi olduğu, Manchester City futbol kulübünün logosunu taşıyan bir uçakla Hartum'a iniş yaptığı belirtilmişti.

Hafter'e ulaşması amacıyla mühimmat yüklenen uçağın Zayed ailesine ait olduğu belirtiliyor. BAE yönetimi, Hafter'in Libya'da ağır darbe yemesi sonrasında Sudan ve Çad'dan yeni paralı asker sevkiyatı için görüşmelere başladığı ve bu çerçevede Sudan'dan iki tugay milisin Hafter saflarına gönderildiği ortaya çıkmıştı.

  • Fotoğraflara ilişkin İngiliz hükümeti, İngiliz futbol federasyonu ve Manchester City kulübünden tepki gelmemesi dikkati çekti.
İlginizi çekebilirTürkiye'ye saldırması için Esed'e milyar dolarlar teklif etmiş
İlginizi çekebilirMüttefiklerinin yolladığı paralı askerler Hafter'i 'kurtarabilecek' mi?