Bahamalar ağır yaralı: Dorian Kasırgası'nda ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi

Bahamalar’ı vuran en şiddetli kasırga olan Dorian, büyük tahribata yol açtı.
Bahamalar’ı vuran en şiddetli kasırga olan Dorian, büyük tahribata yol açtı.

Bahamalar'ı 5'inci kategoride vuran kasırgada 7 olarak açıklanan ölü sayısı 20'ye çıktı. Ölü sayısının artmasından endişe edildiğini belirten Bahamalar Başbakanı Hubert Minnis, kasırgadan etkilenen bölgelere daha fazla polis ve savunma kuvvetlerinin gönderildiğini ayrıca yağmacılık yapanların yargılanacağını söyledi.

Bahamalar'ı vuran Dorian Kasırgası nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 20'ye yükseldi.

Bahamalar Sağlık Bakanı Duane Sands, yaptığı açıklamada, kasırga nedeniyle 7 olarak açıklanan ölü sayısının 20'ye çıktığını ve sayının daha da artmasından endişe duyulduğunu söyledi.

Kasırga büyük hasara yol açtı.
Kasırga büyük hasara yol açtı.

Büyük hasara yol açtı

Atlas Okyanusu'nda Bahamalar'ı 5'inci kategoride vuran kasırga, can kaybına ve büyük hasara neden oldu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) yayımladığı görüntüler, kasırganın Bahamalar'da neden olduğu tahribatın boyutunu ortaya koyuyor.

70 bin kişin acil insani yardıma ihtiyacı var

Kasırganın vurduğu Bahamalar'ı ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock ise 70 bin kişinin, gıda ve temiz içme suyu gibi acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Bahamalar Başbakanı Hubert Minnis de Marsh Limanı çevresindeki yapıların yüzde 60'ının zarar gördüğünü açıkladı.

Yaralı bir vatandaşa yardım ediliyor.
Yaralı bir vatandaşa yardım ediliyor.

Kasırga ABD'ye doğru ilerliyor

Kategori 2 seviyesine gerileyen ve ABD'nin doğu yakasına doğru ilerleyen Dorian Kasırgası'nın Florida ve Georgia eyaletlerini vurması, ayrıca Güney ve Kuzey Carolina da etkili olması bekleniyor.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, güç kaybeden ancak hala tehdit oluşturmayı sürdürdüren ve saatteki hızı 177 kilometreye gerileyen kasırganın sel ve su baskınlarına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Kasırga nedeniyle Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinde çok sayıda uçak seferi iptal edilirken, Kuzey Karolina eyaletinde ise zorunlu tahliyeler yapıldı.

Kasırganın izleri havadan görüntülendi.
Kasırganın izleri havadan görüntülendi.

Havadan görüntülendi

Dorian Kasırgası'nın vurduğu Bahamalar havadan görüntülendi. Görüntülerde kasırganın vurduğu bölgelerin adeta savaş alanına döndüğü görülüyor.

Bahamalar'daki son durumu, ABD ordusu ekipleri havadan görüntüledi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >