Başkan Biden Putin'in çevrim içi tartışma teklifini geri çevirdi

Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Biden - Arşiv
Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Biden - Arşiv

Rusya Devlet Başkanı Putin'in ABD Başkanı Biden'a 'çevrim içi tartışma' teklifinin geri çevrildiği ifade edildi. Biden Putin'e 'katil' demiş ve Putin de ABD Başkanı'na 'kamuoyuna açık şekilde tartışalım' yanıtını vermişti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya lideri Putin'in görüşme talebini reddettiği bildirildi.

Konuyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Putin'in 19 Mart veya 22 Mart'ta Biden ile birikmiş ikili sorunları ve stratejik istikrar konularını tartışmak üzere kamuoyuna açık çevrim içi yöntemle görüşme talebinde bulunduğu belirtildi.

Görüşme talebinin reddedildiği kaydedilen açıklamada, "Rus-Amerikan ilişkilerinde, Washington'ın hatasıyla oluşan çıkmazdan kurtuluş yolu bulmak için bir fırsat daha kaçırıldı. Bunun sorumluluğu tamamen ABD'ye aittir" ifadelerine yer verildi.

Peskov: ABD hazır değildi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Putin-Biden görüşmesi olasılığına ilişkin, "Bugün görüşme planlarda yok. Anladığım kadarıyla Amerikan tarafı hazır değildi" dedi.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Biden, 17 Mart'ta, Putin’in "katil" olduğunu öne sürmüş ve Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle "bedel ödeyeceğini" söylemişti.

Rusya Devlet Başkanı Putin de Biden’a "sağlık" dileyerek, "Başka bir ülkeyi, devleti, halkı ya da kişileri değerlendirmek aynaya bakmak gibidir. Orada her zaman kendimizi görürüz" ifadesini kullanmıştı.

Putin, Biden'a çevrim içi yöntemle canlı yayında görüşmeyi teklif etmişti.