Bilim insanları duyurudu: Koronavirüse karşı bağışıklığı olan kişiler bulundu

Arşiv
Arşiv

Bilim insanları, dünyayı etkisi altına alan koronavirüse çare bulmak için araştırmalarına devam ediyor. Amerikalı ve İsviçreli bilim insanlarından oluşan bir grubun araştırmasında, 2003 salgınında ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu olan SARS ya da diğer adıyla atipik zatürre geçiren kişilerin koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabilecekleri öne sürüldü.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, 2003 salgınında atipik zatürre geçiren kişiler, COVID-19'a neden olan koronavirüse (SARS-CoV-2) karşı bağışık olabilir.

Antikorlar S proteinini hedef alıyor

Araştırmayı yapan uzmanlar, akut solunum yolu yetersizliği sendromuna neden olan SARS-CoV virüsünün bulaşmasının, koronavirüsün hücre yüzeyindeki reseptörlerle kenetlenmesinden sorumlu S proteinini hedef alan antikorların üretimini uyardığını belirledi. Bu antikorların bir çeşidi olan S309'un SARS-CoV-2'deki S protein bölgelerini etkili bir şekilde nötralize edebildiği sonucuna varan bilimciler, böylece akut solunum yolu yetersizliği sendromunu geçiren kişilerin yeni tip koronavirüse karşı bağışık olabileceklerini savundu.

Antikorlar COVID-19 vakalarının tedavisinde kullanılabilir

  • Araştırmacılar, bu türdeki antikorlardan yapılacak kokteyllerin ağır COVID-19 vakalarının tedavisinde ve yüksek bulaşma riski bulunan kişilerin hastalıktan korunması için kullanılabileceğini ifade ediyor.