BioNTech'te üçüncü doz aşılama başlıyor: İşte öncelikli gruplar

Arşiv
Arşiv

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Hatırlama dozuyla ilgili yeni bir aşamaya geçildiğini belirten Sağlık Bakanı Koca, Biontech aşısı yaptıranlara risk gruplarına göre üçüncü doz uygulanabileceğini ifade etti.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech aşısı olanlar için risk gruplarına göre üçüncü doz koronavirüs aşısının tanımlanacağını söyledi. Risk grupları ise; 60 yaş üzerindekiler, 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar ve başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar olarak sıralandı.

Sağlık Bakanı Koca risk gruplarını sıraladı

Bakan Koca, "Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantımızda ise yine bazı önemli kararlar aldık. Bu kararları sıralamak gerekirse:

1. mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi.

Bu gruplar;

  • 60 yaş üzerindeki vatandaşlar
  • 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar
  • Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.

2. 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının son derece önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.

3. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumu değerlendirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından önemli bir gösterge olarak görülmüştür.

4. Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı %67, 2 doz aşılı olanların oranı ise %59'dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70'in üzerine çıkarılması gerekmektedir.

5. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemeli" ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >