Yeni araştırma: BioNTech aşılarının gençler üzerindeki etkisi belli oldu

Arşiv
Arşiv

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yeni bir araştırmaya göre Pfizer-BioNTech aşısının 12-18 yaş grubunda hastaneye yatışların önlenmesi bakımından yüzde 93 etkili olduğunu duyurdu.

ABD’de yapılan araştırma Pfizer-BioNTech aşısının gençlerde etkinliğini kanıtladı. Aşının 12-18 yaş grubunda hastaneye yatışları önlemede yüzde 93 etkili olduğu açıklandı.

"Genç nüfusun aşılanması yayılımı yavaşlatır"

Araştırma için haziran-eylül aylarında 19 çocuk hastanesindeki COVID-19 hastalarını inceleyen CDC, 179 hastanın yalnızca yüzde 3’ünün aşılı 97’sinin ise aşısız olduğu sonucuna ulaştı. Bu hastalar arasında entübe edilen 29 ve ölen iki hastanın aşısız olduğu belirtildi.

CDC, ABD’de 5-11 yaşındakiler COVID-19 aşılamasına hazırlanıldığı dönemde yayınlanan bu araştırmanın, genç nüfusun aşılanmasının virüsün ülkede yayılma hızını yavaşlatacağını ve çocukları nadir de olsa şiddetli hastalıktan koruyacağını gösterdiğini vurguladı.

Araştırma aşıların gençler üzerindeki kanıtı niteliğinde

Kurum, araştırma sonucunun, COVID-19 aşılarının gençler üzerindeki etkisi konusunda bugüne kadar yayımlanan en güçlü kanıt olduğunu belirtti.

CDC verilerine göre ülkede 12-15 yaşındaki gençlerin yüzde 46’sı, 16-17 yaş grubununsa yüzde 54’ü aşılarını tamamladı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >