BM'den İsrailli Bakan Smotrich'in Filistinlilere yönelik sözlerine tepki

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq(solda), İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich(sağda)
BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq(solda), İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich(sağda)

İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in yeniden Filistin halkını hedef göstererek, 'Filistin diye bir halkın olmadığını ve bunu Beyaz Saray'ın da duyması gerektiğini' içeren sözleri üzerine Birleşmiş Milletler, aşırı sağcı Bakanın ifadelerine tepki gösterdi. BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Smotrich'in ifadelerinin 'yararsız' olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler, İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in Filistin halkına yönelik ifadelerine tepki gösterdi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın brifinginde, Smotrich'in ifadelerinin 'yararsız' olduğunu söyledi.

Haq, "Filistin halkı açık ve şüphesiz bir şekilde mevcuttur. Hakları, BM tarafından korunmaktadır." ifadesini kullandı.

BM Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi kararlarında da Filistin halkına atıfta bulunulduğuna dikkati çeken Haq, "BM, Filistinlilerin, İsrail ve Filistin'in barış ve güvenlik içinde yan yana olacağı iki devletli çözüm hakkını aramalarını desteklemeye devam etmektedir." dedi.

Smotrich'ten tepki çeken sözler

Smotrich, Paris ziyareti sırasında Likud Partisi'nin eski Başkanı Siyonist Jacques Kupfer'i anma töreninde yaptığı konuşmada, yine tepki çekecek açıklamalarda bulunmuştu.

Smotrich, "Filistinliler diye bir şey yok çünkü Filistin halkı diye bir şey yok. Filistinliler kim? Ben Filistinliyim." ifadelerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Maliye Bakanı Smotrich, Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat'ta toplu saldırılarına hedef olan Filistin beldesi "Huvvara'nın yeryüzünden silinmesi gerektiğini" söylemişti. Bu sözleri, uluslararası arenada yoğun tepki toplayan Smotrich, ABD ve Fransa ziyaretlerinde diplomatik olarak tecrit edilmiş, herhangi bir resmi görüşme yapamamıştı.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >