Bolu'da da sekiz at karantinaya alındı

Bolu Abant Tabiat Parkı'ndaki atlardan bazıları ruan hastalığı şüphesiyle karantinaya alındı
Bolu Abant Tabiat Parkı'ndaki atlardan bazıları ruan hastalığı şüphesiyle karantinaya alındı

İstanbul Adalar'daki atlarda ruan hastalığı görülmesinin ardından Abant Tabiat Parkı'ndaki atlarda ruan hastalığı tehlikesiyle karşı karşıya. Bolu Valisi Ahmet Ümit, Abant Tabiat Parkı'nda fayton ve bireysel gezintilerde kullanılan 83 attan 8'inin ruam hastalığı görülme ihtimali üzerine karantina altına alındığını belirtti.

Bolu Abant Tabiat Parkı'ndaki atlar da ruam hastalığı tehlikesiyle karşı karşıya. Bolu Valisi Ahmet Ümit yaptığı açıklamada, Abant'ta 83 atın, faytonlarda ve bireysel gezinti amaçlı kullanıldığını, çalıştırılmaya başlamadan önce bunlara Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce ruam hastalığına karşı testler uygulandığını söyledi.

"Atların 8'inde hastalık olma ihtimali üzerinde duruluyor"

Test yapılan ve hastalık tespit edilmeyen hayvanlarda, ruam hastalığının daha sonra görülme olasılığı bulunduğuna işaret eden Ümit, şöyle konuştu:

"Bu çerçevede Bakanlığın da talimatları doğrultusunda bu hadise ortaya çıkmadan önce Abant'taki atların testleri yapıldı. Şu anda Abant'ta çalıştırılan 83 attan 8'inde ruam hastalığı değil, ruam hastalığı olma tehlikesi tespit edildi. Bu atlar, şu anda karantina altında ve diğer atlardan ayrı tutuluyor. Bu atların kanları alındı, test için Ankara'ya gönderildi. En geç 3-4 gün içinde gelmiş olacak. Sonucuna göre de gerekli tedbirler daha net şekilde alınacaktır ama şu anda şüpheli gibi gözüken hayvanlar, diğer atlardan ayrı şekilde tutuluyor."


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >