Boşuna değildir Karadeniz insanının sevdayı iyi bilmesi... Toprağında Kazım Koyuncu kokusu var

Usta isim Kazım Koyuncu yaşasaydı, bugün 47 yaşında olacaktı.
Usta isim Kazım Koyuncu yaşasaydı, bugün 47 yaşında olacaktı.

"Terk ediyorum bu kenti, ahh; ölüler gibi" Kazım Koyuncu yaşasaydı, bugün 47 yaşında olacaktı...

"Dümende ve başaltlarında insanları vardı ki,

"Şarkılar bir çığlığa sığınmaksa şimdi,

Sonsuz bir yangın gibi...

Sevmesem öyle kolay çekip gitmek;

Yaralı bir kuş gibi..."

Kazım Koyuncu kimdir?

                  
                  
                  
                  
                  
                  7 Kasım 1971 tarihinde Artvin'in Hopa ilçesinde doğdu. Çocukluk dönemini anlatırken sıkça ailesinden ve babasından bahseden Kazım Koyuncu, "Kitap okuyan babamdan kaynaklı olarak diğer çocuklardan farklı oldum" diyerek babasının kendi üzerindeki etkinin gücünü yineler.
Kazım Koyuncu kimdir? 7 Kasım 1971 tarihinde Artvin'in Hopa ilçesinde doğdu. Çocukluk dönemini anlatırken sıkça ailesinden ve babasından bahseden Kazım Koyuncu, "Kitap okuyan babamdan kaynaklı olarak diğer çocuklardan farklı oldum" diyerek babasının kendi üzerindeki etkinin gücünü yineler.
Esnaf bir aile, 6 kardeş...

                  
                  
                  
                  
                  
                  Hopa'da bir esnaf ailenin oğlu olan Koyuncu’nun, dört erkek ve bir kız olmak üzere beş kardeşi vardır.
Esnaf bir aile, 6 kardeş... Hopa'da bir esnaf ailenin oğlu olan Koyuncu’nun, dört erkek ve bir kız olmak üzere beş kardeşi vardır.
En büyük destekçisi

                  
                  
                  
                  
                  
                  Babasının aldığı mandolin ve amcasının Almanya'dan getirdiği gitar, Koyuncu'nun müzik yaşamına attığı ilk adımların en büyük destekçisidir.
En büyük destekçisi Babasının aldığı mandolin ve amcasının Almanya'dan getirdiği gitar, Koyuncu'nun müzik yaşamına attığı ilk adımların en büyük destekçisidir.
Köyünden ayrılışı...

                  
                  
                  
                  
                  
                  17 yaşında köyünden çıkan Koyuncu, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi'nde Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girer.
Köyünden ayrılışı... 17 yaşında köyünden çıkan Koyuncu, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi'nde Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girer.
"Zor dönemler"

                  
                  
                  
                  
                  
                  1993 yılında aldığı bir kararla okulu bırakır ve yalnızca müziğe odaklanır. Koyuncu bu süreci, "Zor dönemler, o okulu bitirip kaymakam falan olacaksın ya da kendi istediğin işi yapacaksın. Ama hep soru işaretleri olacak, sonu nereye varacak? Bu tercihlerden soru işaretli olanını tercih ettim" sözleriyle ifade ediyor.
"Zor dönemler" 1993 yılında aldığı bir kararla okulu bırakır ve yalnızca müziğe odaklanır. Koyuncu bu süreci, "Zor dönemler, o okulu bitirip kaymakam falan olacaksın ya da kendi istediğin işi yapacaksın. Ama hep soru işaretleri olacak, sonu nereye varacak? Bu tercihlerden soru işaretli olanını tercih ettim" sözleriyle ifade ediyor.
İlk solo albümü Viya!

                  
                  
                  
                  
                  
                  2000'li yılların başında askere giden Koyuncu, döndükten sonra 2001 yılında ilk solo albümü Viya'nın kayıtlarına başladı. Albüm çok ses getirmese de, Koyuncu için büyük bir deneyim oldu.
İlk solo albümü Viya! 2000'li yılların başında askere giden Koyuncu, döndükten sonra 2001 yılında ilk solo albümü Viya'nın kayıtlarına başladı. Albüm çok ses getirmese de, Koyuncu için büyük bir deneyim oldu.
Dizi müzikleri yapmaya başladı

                  
                  
                  
                  
                  
                  İlk albümden sonra klasikleşmeye başlayan tarzı, dizi müziklerine attığı adım ile parladı. 2002 yılında Gülbeyaz adlı Karadeniz dizisinin müzikleri için teklif aldı. Teklifi kabul etti ve Gökhan Birben ile birlikte dizinin müziklerini yapmaya başladı.
Dizi müzikleri yapmaya başladı İlk albümden sonra klasikleşmeye başlayan tarzı, dizi müziklerine attığı adım ile parladı. 2002 yılında Gülbeyaz adlı Karadeniz dizisinin müzikleri için teklif aldı. Teklifi kabul etti ve Gökhan Birben ile birlikte dizinin müziklerini yapmaya başladı.
Türk halkının gönlünde taht kurdu!

                  
                  
                  
                  
                  
                  İşte tam olarak o sıralarda tüm halın gönlünü fethetti. Dizinin müziklerini yaptığı sırada dizinin bazı bölümlerinde de yer aldı. Reyting rekorları kıran dizinin müzikleri çok beğenildi ve Koyuncu Türk halkının evine girmeyi başardı.
Türk halkının gönlünde taht kurdu! İşte tam olarak o sıralarda tüm halın gönlünü fethetti. Dizinin müziklerini yaptığı sırada dizinin bazı bölümlerinde de yer aldı. Reyting rekorları kıran dizinin müzikleri çok beğenildi ve Koyuncu Türk halkının evine girmeyi başardı.
İkinci solo albüm "Hayde"

                  
                  
                  
                  
                  
                  2003 yılında ikinci albümün kayıtlarına başladı. 2004 yılında ise ikinci solo albümü Hayde'yi yayınladı; albüm satış rekorları kırdı. İkinci albüm ilkine göre büyük bir satış rakamına ulaştı. Yılın en çok satan albümlerinden birisi oldu.
İkinci solo albüm "Hayde" 2003 yılında ikinci albümün kayıtlarına başladı. 2004 yılında ise ikinci solo albümü Hayde'yi yayınladı; albüm satış rekorları kırdı. İkinci albüm ilkine göre büyük bir satış rakamına ulaştı. Yılın en çok satan albümlerinden birisi oldu.
Yurt dışına da açıldı!

                  
                  
                  
                  
                  
                  Ünü git gide yayılan Koyuncu, yurt dışında da konserler vermeye başladı.
Yurt dışına da açıldı! Ünü git gide yayılan Koyuncu, yurt dışında da konserler vermeye başladı.
Kansere yakalandı!

                  
                  
                  
                  
                  
                  2004 yılının sonunda kanser olduğu haberini alan Koyuncu, ailesi ve sevenlerini yas boğdu. Doktorlar kendisini çok fazla yormamasını söylese de, Kazım Koyuncu konserlerine devam etti.
Kansere yakalandı! 2004 yılının sonunda kanser olduğu haberini alan Koyuncu, ailesi ve sevenlerini yas boğdu. Doktorlar kendisini çok fazla yormamasını söylese de, Kazım Koyuncu konserlerine devam etti.
Son konseri Karadeniz'de!

                  
                  
                  
                  
                  
                  Son konserini 2005’te Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde verdi. Aynı yılın 25 Haziran tarihinde, 33 yaşında testis kanserinin akciğerlerine yayılması sonucunda vefat etmiştir.
Son konseri Karadeniz'de! Son konserini 2005’te Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde verdi. Aynı yılın 25 Haziran tarihinde, 33 yaşında testis kanserinin akciğerlerine yayılması sonucunda vefat etmiştir.
"Ben Karadenizliyim"

                  
                  
                  
                  
                  
                  "Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem" diyordu bir röportajında Kazım Koyuncu...
"Ben Karadenizliyim" "Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem" diyordu bir röportajında Kazım Koyuncu...
Geriye yalnızca fotoğrafları kaldı!

                  
                  
                  
                  
                  
                  Öldükten bir yıl sonra anısına "Dünyada Bir Yerdeyim" adlı albüm yayınlanmıştır. Sesi ve şarkı sözleriyle gönüllere dokunan Kazım Koyuncu, şimdilerde yalnızca fotoğraflarda kaldı.
Geriye yalnızca fotoğrafları kaldı! Öldükten bir yıl sonra anısına "Dünyada Bir Yerdeyim" adlı albüm yayınlanmıştır. Sesi ve şarkı sözleriyle gönüllere dokunan Kazım Koyuncu, şimdilerde yalnızca fotoğraflarda kaldı.
Albümleri

                  
                  
                  
                  
                  
                  Viya! (2001) Hayde (2004) Dünyada Bir Yerdeyim (2006)
Albümleri Viya! (2001) Hayde (2004) Dünyada Bir Yerdeyim (2006)
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >