Bu hastalığın sırrı ne, kimler risk altında? İşte alzheimer hakkında bilinmeyenler

Alzheimer
Alzheimer

Halk arasında ''Bunama'' olarak adlandırılan alzheimer, son günlerde en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alıyor. Merakla beklenen alzheimer hastalığı nedir, alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir ve alzheimer nasıl tedavi edilir sorularının cevabı haberimizde!

Son zamanların en sık rastlanan hastalığı Alzheimer nedir? Alzheimer hastalık belirtileri nelerdir?Alzheimer nasıl tedavi edilir?

Alzheimer nedir?

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Özellikle yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkıp hafıza ve konuşma yetilerinde sorunlar görülmesinin yanı sıra, günlük yaşama ayak uyduramama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır. Geri dönüşü olmayıp zamanla ilerleyen hastalık “Alzheimer”, halk arasında bunama olarak da bilinir.
Alzheimer nedir? Özellikle yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkıp hafıza ve konuşma yetilerinde sorunlar görülmesinin yanı sıra, günlük yaşama ayak uyduramama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır. Geri dönüşü olmayıp zamanla ilerleyen hastalık “Alzheimer”, halk arasında bunama olarak da bilinir.
Sosyal yaşamı etkiliyor

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Hastalığa yakalanan kişilerin sosyal hayatı bu durumdan elbette etkileniyor. Böylece unutkanlık nedeniyle sık sık kaybolan, sohbet esnasında söyleyeceklerini unutan bireylerin kendine olan güvenleri de azalıyor.
Sosyal yaşamı etkiliyor Hastalığa yakalanan kişilerin sosyal hayatı bu durumdan elbette etkileniyor. Böylece unutkanlık nedeniyle sık sık kaybolan, sohbet esnasında söyleyeceklerini unutan bireylerin kendine olan güvenleri de azalıyor.
Herkesin yakalanma riski var

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Uzmanlara göre; yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan alzheimer hastalığı, 65 yaş üstünde her 10, 85 yaş üzerinde ise her 2 kişiden birinde görülüyor.
Herkesin yakalanma riski var Uzmanlara göre; yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan alzheimer hastalığı, 65 yaş üstünde her 10, 85 yaş üzerinde ise her 2 kişiden birinde görülüyor.
Dünyada 20 milyon kişi

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Günümüz dünyasında 40 milyona yakın alzheimer hastası bulunuyor.
Dünyada 20 milyon kişi Günümüz dünyasında 40 milyona yakın alzheimer hastası bulunuyor.
Konuşma bozukluğu ile sonuçlanabilir

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Unutma durumu kimi zaman konsantrasyon eksikliği, depresyon, bellek kaybı, konuşma bozukluğu gibi etkilerle sonuçlanabiliyor.
Konuşma bozukluğu ile sonuçlanabilir Unutma durumu kimi zaman konsantrasyon eksikliği, depresyon, bellek kaybı, konuşma bozukluğu gibi etkilerle sonuçlanabiliyor.
Tedirgin olmayın

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Elbette zaman zaman küçük şeyleri unutmanız mümkün; bu yüzden tedirgin olmanıza gerek yok. Ancak unutma durumu günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa, tehlike arz edebilir.
Tedirgin olmayın Elbette zaman zaman küçük şeyleri unutmanız mümkün; bu yüzden tedirgin olmanıza gerek yok. Ancak unutma durumu günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa, tehlike arz edebilir.
Nörolojik bir hastalık 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Yaşın ilerlemesi ve unutkanlıkla kendini gösteren alzheimer, sinsi şekilde ilerleyen nörolojik bir hastalıktır.
Nörolojik bir hastalık Yaşın ilerlemesi ve unutkanlıkla kendini gösteren alzheimer, sinsi şekilde ilerleyen nörolojik bir hastalıktır.
"Demans" hastaların yarısında var

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Beyin hücrelerinin hasarına ve kaybına yol açan hastalıkların belirtisi olarak tanımlanan ve halk arasında "bunama" olarak bilinen alzheimerın "demans" tipi, neredeyse hastaların yarısında ortaya çıkıyor. Bu hastaların zamanla beyni küçülüyor, beyindeki hücre sayısı ve hücreler arası haberleşmeyi sağlayan kimyasallar azalıyor.
"Demans" hastaların yarısında var Beyin hücrelerinin hasarına ve kaybına yol açan hastalıkların belirtisi olarak tanımlanan ve halk arasında "bunama" olarak bilinen alzheimerın "demans" tipi, neredeyse hastaların yarısında ortaya çıkıyor. Bu hastaların zamanla beyni küçülüyor, beyindeki hücre sayısı ve hücreler arası haberleşmeyi sağlayan kimyasallar azalıyor.
“Doğru” sanılan “yanlış” bilgiler var!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Alzheimer hastalığı hakkında toplumda “doğru” sanılan “yanlış” birçok bilgi var.
“Doğru” sanılan “yanlış” bilgiler var! Alzheimer hastalığı hakkında toplumda “doğru” sanılan “yanlış” birçok bilgi var.
2050’de üç katına çıkacak 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Türkiye'de ise 600 bin ile 1 milyon arası hasta tahmininde bulunuluyor. Gerek dünyada gerekse Türkiye'de tahminler ve koşullar yanılmaz ise, bu rakamların 2030'da iki, 2050'de ise üç katına çıkması bekleniyor.
2050’de üç katına çıkacak Türkiye'de ise 600 bin ile 1 milyon arası hasta tahmininde bulunuluyor. Gerek dünyada gerekse Türkiye'de tahminler ve koşullar yanılmaz ise, bu rakamların 2030'da iki, 2050'de ise üç katına çıkması bekleniyor.
Dünyada en fazla hasta Türkiye’de

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Dünya Sağlık Örgütü verileri, Türkiye'nin 2050 yılında dünyada en fazla alzheimer hastası olacak 4 ülkeden biri olacağını belirtiyor.
Dünyada en fazla hasta Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü verileri, Türkiye'nin 2050 yılında dünyada en fazla alzheimer hastası olacak 4 ülkeden biri olacağını belirtiyor.
Bu belirtilere dikkat!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Hafıza sorunları, düşünme ve nedenselleştirme zorluğu, karar vermede güçlük, kelime bulma güçlüğü, aritmetik işlemlerde güçlük, kişilik ve davranış değişiklikleri, kaybolmalar ve eskiden kolaylıkla yapılan işlevleri yapma güçlüğü gibi durumlar varsa risk altındasınız.
Bu belirtilere dikkat! Hafıza sorunları, düşünme ve nedenselleştirme zorluğu, karar vermede güçlük, kelime bulma güçlüğü, aritmetik işlemlerde güçlük, kişilik ve davranış değişiklikleri, kaybolmalar ve eskiden kolaylıkla yapılan işlevleri yapma güçlüğü gibi durumlar varsa risk altındasınız.
Erken tanı önemli

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Erken tanı ve erken tedavi bu hastalıkta da oldukça önemli. Tedaviye geç kalındığı taktirde, hasta zamanla yakın çevresinden uzaklaşıp hafıza güçlüğü çekebiliyor. Alzheimer aşılarının erken dönemde uygulanmasıyla, hastalığı kökünden temizlemek mümkün olabilir.
Erken tanı önemli Erken tanı ve erken tedavi bu hastalıkta da oldukça önemli. Tedaviye geç kalındığı taktirde, hasta zamanla yakın çevresinden uzaklaşıp hafıza güçlüğü çekebiliyor. Alzheimer aşılarının erken dönemde uygulanmasıyla, hastalığı kökünden temizlemek mümkün olabilir.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >