20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Bugüne kadar Türkiye'de yapılmış yüz nakil ameliyatı örnekleri

Leyla Demirci
Leyla Demirci

Bir buçuk aylıkken yaşadığı kaza sonrası yüzü ve kafa derisi yanan Leyla Demirci için sosyal medyada başlatılan destek kampanyası giderek büyüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamayla ise Demirci için yürütülen kampanya ilk olumlu sonucunu vermiş gözüküyor.

Yüz nakli olması beklenen Leyla Demirci'nin önünde daha öncesinde Türkiye'de başarıyla gerçekleşen yüz nakil ameliyatı örnekleri bulunuyor.

İlginizi çekebilir'Ağaç Dikme Bayramı' ile adını duyuran Enes Şahin: Yüz nakli bekleyen Leyla için kampanya başlattı

Yüz nakli için neler gerekiyor?

Ülkemizde birçok kez yapılan yüz nakli ameliyatlarına hazırlanma süreci diğer ameliyatlara göre oldukça uzun ve psikolojik bir süreç gerektiriyor. Buna göre ilk olarak hastanın bu değişim için sağlam bir psikolojide olması ve yüzünde yaşanacak değişimi kaldırabilme ön şartı doktorlar tarafından gözetiliyor.

Başarılı bir yüz nakli için; nakledilecek dokuların halenaktif kandolaşımıyla besleniyor olması, nakil işleminden önce donörün beyin ölümünün gerçekleşmiş ve yaşam ünitesine bağlı olması şart gözüküyor. Doktorlar donörle alıcının benzer yaş ve ten renginde olmasına dikkat ediyor. Ancak donörle verici arasında bir nakil işlemi gerçekleşecekse en önemli ve olmazsa olmaz şart: dokuuyumu.

Leyla'nın önünde başarıya ulaşmış yüz nakil örnekleri bulunuyor

Türkiye aslında yüz nakil ameliyatlarına yabancı değil. 2012 yılında ilk kez Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından hasta Uğur Acar'a yapılan başarılı ameliyat Türkiye de gündem olmakla beraber tüm dünya tarafından gıpta ile takip edilmişti.

İşte başarıyla sonuçlanmış yüz nakli ameliyatları

Uğur Acar
Uğur Acar
Cengiz Gül
Cengiz Gül
Hatice Nergis
Hatice Nergis
Turan Çolak
Turan Çolak
Recep Sert
Recep Sert
Recep Kaya
Recep Kaya

İLGİLİ HABERLER