Bulgaristan'daki orman yangını Türkiye sınırına dayandı

Bulgaristan’ın Türkiye sınırındaki orman yangınında üçüncü güne girildi.
Bulgaristan’ın Türkiye sınırındaki orman yangınında üçüncü güne girildi.

Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Hasköy bölgesinde sıcak ve rüzgarlı havanın etkisiyle yayılan yangınlara karşı ek önlemler alınırken yangın Türkiye sınırına dayandı.

Bulgaristan'da dün çıkan orman yangını bugün rüzgarın da etkisiyle Türkiye sınırına yaklaştı.

Bulgaristan'ın güneydoğusundaki dün başlayan orman yangını rüzgar yüzünden büyüdü.

Sınır hattında ilerleyen yangına Bulgaristan tarafından ekipler söndürmek için müdahale ederken Türkiye tarafında da bazı önlemler alındı.

Edirne Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait arazöz, dozer ve itfaiye araçları yangının Türkiye'ye sıçrama olasılığına karşı hazır bekletiliyor.

Bulgaristan’da 15 bölgede yangın riski nedeniyle alarma geçilmişti.
Bulgaristan’da 15 bölgede yangın riski nedeniyle alarma geçilmişti.

"Yangın şu anda sınırımıza 500, 600 metre ileride devam ediyor"

Uzunbayır köyü muhtarı Birol Gönder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyden görülen yangının dünden bu yana rüzgarın da etkisiyle devam ettiğini söyledi.

Devletin geniş şekilde önlemler aldığını belirten Gönder, şunları kaydetti:

  • "Bulgaristan kara sınırındaki yangın söndü. Şu an Tunca Nehri'nin karşısında Bulgaristan tarafında devam etmektedir yangın. Bize bir sakıncası yok, korkulacak bir durum yok. Yangın şu anda sınırımıza 500, 600 metre ileride devam ediyor. Devletimiz gerekli önlemleri tedbirleri almış durumda. Orman işletme müdürlüğümüzün araçları sınır bölgesinde bekliyor. Köyümüzdeki vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. İki gündür köylülerimiz bölgede, devletimizin yanındayız."

3 gündür söndürülemiyor

Bulgaristan sınırında çıkan orman yangını 3 gündür söndürülemiyor. Sınır hattındaki tel çitlerin yanına kadar ulaşan alevler, Tunca Nehri istikametine ilerliyor.

Orman yangını böyle görüntülendi.
Orman yangını böyle görüntülendi.

Alevler geceyi aydınlattı

Yangının devam ettiği bölgeye en yakın köylerden biri olan Lalapaşa ilçesine bağlı Uzunbayır köyünü dün gece adeta alevler aydınlattı. Birçok çevre köyden de görülen alevler yangının büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Rüzgarın hızı hafifledi

Yangının devam ettiği bölgede, rüzgarın hızı dün saate 32 kilometre iken, meteoroloji bilgilerine göre şuan rüzgarın saatteki hızı 16 kilometreye kadar azaldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >