Canan Karatay: Kurtlu elma yiyin

 Prof. Dr. Canan Karatay.
Prof. Dr. Canan Karatay.

Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı beslenmek için önemli tavsiyelerde bulundu. Meyve sebzede organik ürünlerin tercih edilmesini, özellikle kurtlu elmaların tüketilmesini aktaran Karatay, yemekten sonrada çay içmeyin dedi.

Bir televizyon programına katılan Prof. Dr. Canan Karatay izleyicilere sağlıklı beslenme üzerine altın değerinde tavsiyeler verdi.

Şeker bağımlılığına da dikkat çeken Karatay, şekerin vücudumuz için adeta bir zehir olduğunu söyleyerek, gün içinde sık sık tükettiğimiz çaya da şeker yerine tereyağı eklenerek içilmesini tavsiye etti. Şekerin kanseri beslediğinin altını çizen Karatay, şeker kullanımına bağlı olarak yıllar içinde hastalıkların arttığını ifade etti.

Canan Karatay: Kurtlu elma yiyin dedi.
Canan Karatay: Kurtlu elma yiyin dedi.

'Kurtlu olan elmayı tüketin'

Karatay, seveni kadar sevmeyenin de çok olduğu kelle paça, işkembe, kokoreç gibi yemeklerinde çok faydalı olduğunu söyledi.

Meyve sebzede organik ürünlerin tercih edilmesini, özellikle kurtlu elmaların tüketilmesini aktaran Karatay, tarım ürünlerinde fazla ilaçlama ve hibrit tohum kullanımının tehlikelerine dikkat çekti.

'Yemekten sonra çay içmeyin'

Demir emilimini azalttığı gerekçesiyle Karatay, yemekten sonra çay içilmemeli uyarısında bulundu. Yine yaygın bir alışkanlık olan yemekten sonra maden suyu içmenin ise bir zararı olmadığını aktardı.

Bozulan ağız tadı için kaya tuzu gargarası yapılmasını tavsiye eden Karatay, kaya tuzunun şeker yeme isteğini azalttığını aktardı.

'En sağlıklı kahve Tük kahvesi'

Hazır şuruplu, kremalı kahveler konusunda ise Karatay, 'En sağlıklı kahve sade Tük kahvesidir' dedi.Bütçeye uygun sağlıklı beslenme için Karatay, günde 10 yumurta yenilmesini söyledi.

Canan Karatay: 'En sağlıklı kahve sade Tük kahvesidir'
Canan Karatay: 'En sağlıklı kahve sade Tük kahvesidir'

Sağlıklı bir yaşam için atılacak ilk adım için ise Karatay; bol tuzlu su içilmesini tuzun ise kristal kaya tuzu olmasını söyleyerek 'tuz olmadan hayat olmaz' dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >