Çin, koronavirüsün kökeninin ABD'de araştırılabileceğini söyledi

Arşiv
Arşiv

Çin geçtiğimiz Ocak ayında Vuhan kentinde Dünya Sağlık Örgüt (DSÖ) heyetinin araştırma yapmasına izin vermiş, DSÖ, koronavirüsün burada ortaya çıktığına dair bulguya rastlanmadığını açıklamıştı. ABD ise bu bilgilerin kendi istihbaratı tarafından doğrulanmadıkça kabul edemeyeceğini belirtmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, koronavirüsün kökeninin ABD'de de araştırılması gerektiğini bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Venbin, ABD yönetiminin Vuhan'daki DSÖ heyetininin bulgularını kendi istihbaratı tarafından doğrulanmadıkça kabul etmeyeceğini açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.


Çok sayıda araştırmacının COVID-19'un 2019'un ikinci yarısında dünyanın farklı yerlerinde ortaya çıktığına dair tahminler ortaya attığını anımsatan Venbin, Washington yönetiminin açık, şeffaf ve bilimsel bir yaklaşımı benimseyerek, DSÖ uzmanlarının virüsün kökeniyle ilgili ABD'de araştırma yapmasına izin vermesi gerektiğini belirtti.

Bir virüsün kökenlerinin izini sürmenin karmaşık bir bilimsel mesele olduğu ve bilim insanları ile uzmanlar tarafından yürütülmesi gerektiğini dile getiren Venbin, DSÖ heyetinin Çin'deki çalışmalarını tamamladığını, sonraki aşamada diğer ilgili ülkelerin virüsün kökeni ile ilgili araştırmalara kapılarını açması gerektiğini ifade etti.

İlk kez Vuhan'daki gıda pazarında rastlanmıştı

Dünya, COVID-19 salgınından ilk kez, Çin'in 31 Aralık 2019'da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde "kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığı"nın ortaya çıktığını DSÖ'ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, ilk kez Vuhan'da deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan "solunum rahatsızlığı" şikayetiyle 17 Kasım'da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

Çin soruşturma talebini reddetmişti


Çin, daha önce ABD yönetiminin virüsün kökenine dair soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş,Avustralya hükümetinin Nisan 2020'de DSÖ'ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

Daha sonra uluslararası baskıların artmasının ardından ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam'dan uzman ve araştırmacılardan oluşturulan heyet, ilk olarak ocak başında Çin'e gitmiş ancak Pekin yönetiminin geçerli vizelerin alınmadığı uyarısını yapmasının ardından geri dönmek zorunda kalmıştı.

Araştırma süreci

İzinlerin alınmasının ardından 14 Ocak'taözel uçakla kente gelen heyet 14 gün karantinada tutulmuş, bu sürede Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

Heyet, 29 Ocak'ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Vuhan Deniz Ürünleri Gıda Pazarı'nın yanı sıra Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi, Vuhan Jinyintan Hastanesi, Hubey Eyaleti Hastalık Kontrol Merkezi ve Hayvan Hastalıkları Merkezi ile Vuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarlarında incelemeler yapmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >