Çin lideri Kuzey Kore'de

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping 14 yıl sonra Kuzey Kore'ye gitti.
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping 14 yıl sonra Kuzey Kore'ye gitti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bugün Kuzey Kore'ye önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Çin liderinin bugün Kim Jong-un ile görüşmesi bekleniyor. Ziyaret 2005'ten beri Çin'den Kuzey Kore'ye yapılan ilk resmi ziyaret olduğu için önem taşıyor.

Xi Jinping ve Kim Jong-un daha önce Çin'de 4 kez bir araya gelse de bugünkü ziyaret Çin Devlet Başkanı Xi'nin ülkeye ilk ziyareti olduğundan ayrı bir önem taşıyor. İki liderin liderin bir araya gelmesi beklenirken, görüşmede Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine ilişkin ABD ile askıya alınan görüşmeleri ve ekonomik meseleleri değerlendirmeleri bekleniyor. Çin, en büyük ticaret ortağı olduğu Kuzey Kore için oldukça önemli.

  • Xi'nin bu ziyareti, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi beklenen Japonya'daki G20 zirvesinden de bir hafta öncesine rastlıyor. Bu aynı zamanda Şubat ayında Vietnam'ın başkenti Hanoi'deki anlaşmasız biten Trump-Kim görüşmesinden beri, Xi'nin Kuzey Kore lideriyle ilk yüz yüze görüşmesi olacak.

Görüşme neden şimdi gerçekleşiyor?

Xi'nin iki günlük resmi ziyareti 2012'de göreve gelmesinden beri bir ilk oluyor. Bu ziyaret, Kuzey Kore liderinin prestijinin artması açısından önem taşıyor. İki liderin, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerini ve anlaşma olmadan sona eren Hanoi zirvesini ele almaları bekleniyor.

Uzmanlar, Xi'nin neler olduğunu ve ilerleme kaydedilebilmesi açısından Trump ile görüştüğünde paylaşabileceği bir bilgi olup olmadığını öğrenmek isteyeceğini ifade ediyor.

G-20 öncesi 'bonus' gibi

BBC Türkçe'nin haberine göre Ziyaretin hafta başında duyurulmasına rağmen, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerini uydu aracılığıyla izleyen '38 North' adlı analiz grubunun editörü Jenny Town, iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin başlamasının 70'inci yıl dönümü yaklaşırken bu ziyaretin gerçekleşmesinin aslında hiç de sürpriz olmadığını belirtiyor.

Town'a göre bu ziyaretin G20 zirvesinden hemen önce gerçekleşmesi "sembolik önem" taşıyor ve Japonya'daki zirve kararı etkileyen faktör olmaktan ziyade daha çok bir bonus gibi.

Çin ne istiyor?

  • Çin'in ana amacı Kuzey Kore'de istikrar ve bu ülke ile ekonomik işbirliği.

İki komünist ülke eski müttefikler, ancak aralarındaki ilişki, Pekin'in Pyongyang'ın nükleer faaliyetlerine eleştirel yaklaşması nedeniyle son on yılda gerilmişti. Devlete bağlı China Daily gazetesi Çarşamba günü iki liderin ziyaret sırasında "somut işbirliği projelerine imza atacağını" duyurdu.

Kuzey Kore'nin Rodong Sinmun gazetesinin ön sayfadan yayımlanan başyazısında, Xi nükleer anlaşmaya olan desteğini vurguladı. Yazıda, "Çin, Kuzey Kore'yi Kore Yarımadası meselesini siyasi olarak çözmesi yolunda doğru adımları takip etmesi için destekliyor" denildi.

Kuzey Kore ne istiyor?

'38 North' analiz grubundan Town, "Kuzey Koreliler, aralarında çok fazla güven ve iyi niyet olmasa da, dostlarını kendilerin yakın tutmak istiyorlar" diyor.

Kuzey Kore ekonomisi uluslararası yaptırımlar altında zor günler yaşıyor. Çin en büyük ticaret ortağı, yani Pyongyang önemli bir ölçüde bu ortaklığa bağımlı. Ancak bu eşit bir ilişki değil - Kuzey Kore Çin'e, Çin'in Kuzey Kore'ye ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla ihtiyaç duyuyor

Yaptırımların yakın vadede kalkma olasılığı görünmüyor, Çin'in de bu konuda yapabileceği çok fazla bir şey bulunmuyor. Yine de ziyaret, Kim'in ABD'ye halen Çin'in desteğini arkasına aldığını gösteriyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >