Çin'de bir şehirde kedi köpek eti yemek yasaklandı

Şıncın'da kedi köpek eti yenmesi yasaklandı
Şıncın'da kedi köpek eti yenmesi yasaklandı

Çin'in Şıncın şehri, koronavirüs salgınının ardından şehirde kedi köpek eti satışı ve tüketimini yasakladı. Karara, hayvan hakları örgütlerinden tam destek geldi.

Çin'in Şıncın şehri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından Çin'de kedi ve köpek etinin tüketilmesi ve satışını yasaklama kararı alan ilk şehir oldu.

Şehir yönetiminden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Kedi ve köpekler, evcil hayvanlar olarak insanlarla diğer hayvanlardan çok daha yakın ilişki kurmuştur. Kedi, köpek ve diğer evcil hayvanların tüketiminin yasaklanması gelişmiş ülkelerde, Hong Kong ve Tayvan'da genel bir uygulamadır.
  • Yasağın Şıncın'da 1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtildi.

Hayvan hakları savunucusu Uluslararası Uygar Toplum (HSI) örgütü, Şıncın yönetiminin aldığı yasak kararını memnuniyetle karşıladı.

HSI uzmanı Dr Peter Li şu ifadeleri kullandı:

Bu gerçekten Çin'de her yıl 4 milyon kediyi ve 10 milyon civarında köpeği katleden acımasız ticarete son verme çabalarında dönüm noktası niteliğinde bir an olabilir.

Örgüte göre, Asya genelinde her yıl 30 milyon köpek eti için öldürülüyor.

  • Çin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle vahşi hayvan ticaretinin yasaklanmasının ardından bu pazarların yoğun olduğu Guangdong eyaleti, yasağa uymayıp vahşi hayvan tüketmeye devam edenlere para cezası getiren düzenlemeyi kabul etmişti.

Ne olmuştu?

  • Dünya çapında salgına yol açan yeni tip koronavirüs, ilk kez Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde bu tür hayvanların ve hayvansal ürünlerin satıldığı gıda pazarını ziyaret edenlerde görülmüştü.
  • Yarasalarda bulunan bir betakoronavirüsün mutasyona uğramış hali olan virüsün, yarasalardan pangolin veya yılan gibi bir sürüngen aracılığıyla insanlara bulaştığı tahmin ediliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >